Co warto wiedzieć o urlopie po urodzeniu dziecka

Jak powszechnie wiadomo prawo pracy chroni kobiety, które są w ciąży oraz chcą wykorzystać urlop na opiekę nad dzieckiem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że po powrocie do pracy kobieta, która urodziła dziecko ma konkretne prawa i przywileje. Sprawdź tutaj jakie konkretnie z tego wynikają korzyści. Co warto wiedzieć o urlopie macierzyńskim oraz wychowawczym i jakie korzyści przygotował ustawodawca dla kobiet, które powracają do pracy po urodzeniu dziecka?

Wniosek przynajmniej 14 dni przed urodzeniem dziecka

Warto wiedzieć, ze wniosek o urlop macierzyński należy złożyć przynajmniej 2 tygodnie przed datą w której planujemy poród dziecka. Taki urlop może mieć wymiar 20 tygodni. Matka dziecka ma do wykorzystania 14 tygodni urlopu, a pozostałe 6 tygodni może, ale nie musi podzielić w dowolny sposób z drugim rodzicem. Należy jeszcze wspomnieć, że można taki urlop wydłużyć o kolejne, dodatkowe 6 tygodni jeśli zachodzi taka potrzeba.

Warto też wiedzieć, że taki urlop mogą otrzymać osoby, które przepracowały co najmniej sześć miesięcy. Okres sześciu miesięcy sumuje się również w przypadku zatrudnienia u poprzednich pracodawców. Osoby, którym przysługuje ten rodzaj urlopu muszą być zatrudnieni na umowę o pracę. Jeśli więc matka dziecka jest na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub prowadzi własną działalność gospodarczą nie może liczyć na tego typu przywileje.

Korzyści dla osób powracających do pracy po urlopie

W momencie, gdy pracownik opiekuje się dzieckiem do 4 roku życia nie może wykonywać pracy po nadgodzinach bez wyraźnej jego zgody. Dotyczy to również pracy w porze nocnej oraz wyjazd na delegację. Matka, która karmi dziecko może wykorzystać dwie półgodzinne przerwy w trakcie pracy. Jeśli karmienie dotyczy dwójki i więcej dzieci to w takim przypadku ma prawo do aż dwóch 45-minutowych przerw. Przerwy te mogą być łączone oraz są w pełni płatne, a więc matka otrzymuje za ten czas również wynagrodzenie.

Ochrona przed zwolnieniem

Warto zdawać sobie sprawę, że osoba przebywającej na urlopie wychowawczym jest chroniona przed zwolnieniem. Zwolnić takiego pracownika można jedynie w dwóch przypadkach – w przypadku ogłoszenia upadłości firmy lub jej likwidacji. Może też dojść do sytuacji, gdy z winy pracownika następuje zwolnienie, ale muszą istnieć konkretne przyczyny to uzasadniające. Może to być na przykład popełnienie przestępstwa potwierdzone prawomocnym wyrokiem lub utrata uprawnień do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, która wynika z zawinionych przez pracownika działań.