Ewa Lubacz zdj. KCK

Jak ukazać emocje, codzienne sytuacje bez słów? Jak sprawić, by widzowie je zobaczyli i zrozumieli? W Kieleckim Centrum Kultury rusza pierwsza w mieście grupa pantomimy. Studio „Praca w toku” zaprasza dzieci od 10. roku życia.

 

Bezpłatne pokazowe zajęcia, odbędą się 15 września w godz. 17.00-19.00. Spotkanie odbędzie się w holu głównym Kieleckiego Centrum Kultury - wejście od ulicy Winnickiej.


Kolejne warsztaty odbywać się będą również we wtorki w tych samych godzinach. Poprowadzi je aktorka Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach Ewa Lubacz, która pantomimą zajmuje się od wielu lat.

 

- Będziemy poszukiwać sposobów wypowiadania się poprzez ciało. Popracujemy nad jego artykulacją i komunikatywnością. Będziemy świetnie się bawić w milczeniu. Poznamy zarówno poetycką formę wyrazu jak też elementy klaunady. Nauczymy się jak opanować zgiełk i kształtować w sobie uważność. Poszukamy artystycznych form wypowiedzenia się bez słów – wyjaśnia prowadząca.


Zajęcia będą płatne – 60 zł miesięcznie. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 506-794-744, więcej informacji można również uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


EWA LUBACZ – aktorka Teatru Lalki i Aktora "Kubuś", pedagog teatru, reżyser, Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku),UMCS w Lublinie (animator i menedżer Kultury). Działała w Lubelskim Teatrze Pantomimy oraz ukończyła School of Modern Mime (w 2015 i 2019 roku) w Warszawskim Centrum Pantomimy. Ukończyła kurs Pedagogów Teatru przy Instytucie Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie w 2013 r.

Autorka warsztatów edukacyjnych i teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swoich działaniach animacyjnych wykorzystuje technikę dramy, teatr pantomimy, teatr uliczny, oraz metody Jana Dormana. Ma duże doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi – współpracowała z siecią Klubów Młodzieżowych, Klubami 4H, domami kultury i organizacjami pozarządowymi. Założycielka grupy teatralnej "TworzyMy" przy Teatrze "Kubuś". Ośmiokrotnie prowadziła warsztaty teatralne w programie Lato w Teatrze (w teatrze Kubuś oraz Europejskim Centrum Bajki).

 


Rusza też nabór na zajęcia w Małej Akademii Sztuk Pięknych, prowadzonej przez Galerię Sztuki Współczesnej „Winda”. Podczas warsztatów edukacji artystycznej, dzieci i młodzież będą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wystaw, czerpać inspiracje, zadawać pytania, uczyć się odbioru sztuki i jej krytyki.

 


Te warsztaty uczą nie tylko kreacji samej w sobie, ale również współtworzenia działań artystycznych związanych z malarstwem, rzeźbą, ceramiką, grafiką czy multimediami.


Zapisy i informacje pod numerem telefonu 41 36 76 711, wew. 255 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Więcej informacji o lekcjach plastyki EDUWINDA na stronie Galerii Sztuki Współczesnej.



Kieleckie Centrum Kultury realizuje także projekt "Widzimy się!". Za nami pierwsze spotkanie z uczestnikami warsztatów integracyjnych dla dzieci niewidomych i niedowidzących.

 


- To bardzo ważne przedsięwzięcie, uczące nas wszystkich, uwrażliwiające, łączące świat  dzieci widzących i niedowidzących. Dzieci w integracyjnych warsztatach teatralnych, plastycznych, muzycznych czy smaku poznają swój świat i uczą się siebie wzajemnie. To kolejny krok KCK do stworzenia oferty w zakresie dostępności do działań kulturalnych środowisk wykluczonych i tych o utrudnionym dostępie do kultury - mówi dyrektor KCK Augustyna Nowacka.


Dzieci ze specjalnymi maseczkami na oczach opisywały słowami trzymane w dłoniach przedmioty, poznawały alfabet Braille'a, uczyły się pisać swoje imiona na maszynie do Braille'a, a w całkowitej ciemności, w maseczkach i z białymi laskami, próbowały chodzić unikając przeszkód po Małej Scenie.

 



W ramach projektu "Widzimy się" zaplanowano pięć zajęć warsztatowych, kolejne odbędą się w terminach: 12, 19, 26 września oraz 03 października. Będą to warsztaty: interdyscyplinarne i edukacji kulturalnej, plastyczne, muzyczne, smaku oraz filmowe. 03 października odbędzie się również Wielki Finał Projektu.

Projekt „Widzimy się” realizowany jest dzięki dofinansowaniu z programu Bardzo Młoda Kultura, którego operatorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach w ramach programu Narodowego Centrum Kultury.