Co to jest oraz jak jest skonstruowany piec kaflowy?

Piec zrobiony z kafli ceramicznych, jakie również – dla podniesienia jego akumulacyjności termicznej – są wykonane w środku dobrze podciętymi cegłami oraz płytkami szamotowymi, na pewno dłużej utrzymuje ciepło aniżeli wkład kominkowy oraz jego pokrywa. Choćby jeśli osłona takiego komina była zbudowana z cegieł – co zdarza się obecnie właściwie okazjonalnie – to byłaby ona ogrzewana tylko poprzez powietrze z salonu, opływające wkład kominkowy, podczas kiedy piec kaflowy grzeją niezwykle ciepłe spaliny powstałe w jego ognisku.

Piec kaflowy jest typem pieca akumulacyjnego, jaki może nagrzewać wnętrza, lecz również wodę. Szczególnie powszechny piec tego rodzaju wykonany jest z cegły szamotowej. Ustawia się ją w formie słupa, jaki na zewnątrz pokryty jest ceramicznymi kaflami. Wewnątrz pieca znajduje się palenisko. Należałoby wiedzieć o tymże, iż to wielkość paleniska służy do wyliczenia wagi pieca (oraz tak np. palenisko na 6 kg winno odpowiadać 600 kilogramom wagi akumulacyjnej pieca).

Ogrzewanie mieszkania piecem kaflowym

Dzięki wyjątkowemu zestawieniu materiałów ceramicznych (kafle, glina oraz cegły szamotowe) piece kaflowe wyróżniają się dobrymi wartościami grzejnymi. Ich podstawowymi cechami są duża wytrzymałość na zmienne obarczenia termiczne i niezwykle duża zdolność magazynowania ciepła. Powoduje to, iż piece tego rodzaju są bardzo oszczędne – grzeją jeszcze na długo po ustaniu paleniska, w powolny sposób oddając do wnętrza nagromadzone w sobie ciepło. W przeciwieństwie do tradycyjnych metalowych pieców, jakie wydzielają ciepłe, zjonizowane korzystnie powietrze, piece kaflowe odprowadzają ciepło w formie niezwykle dobrego dla człowieka światła podczerwonego.

Czemu tak kochamy kominki oraz piece kaflowe?

W obecnych czasach w prawie każdym budynku jest system centralnego ogrzewania zasilany przeważnie gazem czy węglem oraz drzewem. Jeszcze więcej osób decyduje się natomiast na przyłączenie specjalnego źródła ciepła w formie kominka czy pieca kaflowego. O tymże, iż takie wyjścia są poszukiwane poprzez kontrahentów, przekonało się już prawdopodobnie każde biuro nieruchomości. Powodem popularności kominków oraz pieców jest to, iż zapewniają miłe oraz dobre ciepło. Doskonale zrobiony piec kaflowy opala się równomiernie, natomiast potem wysyłając, reguluje ciepło choćby poprzez 24 godziny.

Wkłady kominkowe zamiast pieców kaflowych?

Piece kaflowe (identycznie jak kaflowy kominek) wyposażone są w tzw. palenisko – najistotniejsze miejsce w całym piecu. Przez określenie wielkości paleniska oblicza się masę akumulacyjną pieca. Palenisko zamykane jest często poprzez wykorzystanie drzwiczek żeliwnych lub szyby. Domeną pieca kaflowego jest przede wszystkim wytwarzanie prawdopodobnie największej ilości ciepła, w jak najkrótszym okresie. Po wygenerowaniu dobrej ilości ciepła, piec z kafli przechowuje je, niezwykle stopniowo oraz poprzez długi okres dając je na zewnątrz.

Masa kumulacyjna

To w niej gromadzi się ciepło, jakie potem jest oddawane otoczeniu. Masa akumulacyjna znajduje się w przewodach dymowych, jakie tworzymy z cegieł czy płyt szamotowych. Buduje się je z zawarciem mocy grzewczej pieca, funkcji oraz kształtu bryły. Przyjmuje się, iż masa akumulacyjna winna być sto razy większa od ogromnej wagi spalanego paliwa. Jest ponieważ reguła, iż im większa masa akumulacyjna, tymże dłużej nagrzewa się piec, lecz dzięki temu dłużej reguluje później ciepło. Należałoby także pamiętać, iż wielkość rusztu różni się we współzależności od typu używanego opału.