Szczury przenoszą wiele groźnych chorób - pomyśl o deratyzacji

Gryzonie, zwłaszcza szczury i myszy, to zwierzęta stanowiące nie lada zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Niestety w wielu ośrodkach miejskich, a nieco rzadziej również wiejskich, szczury są prawdziwą zmorą. Jak ustrzec się przed gryzoniami i co robić, kiedy już się pojawią? Jakie konkretne zagrożenia stwarzają te zwierzęta?

Dlaczego szczury są zagrożeniem?

“Szacuje się, że szczury przenoszą nawet ok. 100 różnych chorób. Ich organizmy stanowią doskonałe miejsce bytowania dla licznych wirusów, bakterii czy grzybów” - Informuje nas specjalista z firmy Patron Pest (http://patronpest.pl/), specjalizującej się m.in. w deratyzacji.

Dla zobrazowania tego, jak dużym zagrożeniem jest obecność w obiekcie szczurów, warto wymienić kilka chorób, które może wywołać kontakt z tymi gryzoniami:

  • Gorączka krwotoczna - wysoka gorączka oraz niewydolność organów wewnętrznych wywoływane są przez wirus przenoszony przez szczury. Co dziesiąte zakażenie kończy się zgonem.
  • Gorączka szczurza - bakterie bytujące w organizmie szczura powodują wysoką gorączkę, zapalenie stawów oraz wysypkę.
  • Histoplazmoza - choroba grzybicza dające podobne objawy do grypy.

Warto mieć na uwadze, że do zakażenia się wirusami, bakteriami lub grzybami przenoszonymi przez grzyby, często nie jest konieczny bezpośredni kontaktu z gryzoniem. Niektórymi chorobami można się zarazić drogą wziewną. Innymi słowy, wystarczy wdychać zainfekowane powietrze. Tak jest choćby w przypadku wymienionych schorzeń: histoplazmozy i gorączki krwotocznej.

Deratyzacja skutecznym sposobem na szczury

Deratyzacja polega na podjęciu działań mających na celu usunięcie szczurów z danego obiektu lub obszaru. Bywa również przeprowadzana profilaktycznie, aby zapobiec pojawieniu się gryzoni. Wykorzystywane są do tego metody chemiczne i niechemiczne. Najpopularniejsze są tzw. trutki, czyli substancje chemiczne, których spożycie przez szczura stanowi dla niego ostatni posiłek. Profesjonalnie trutki nazywa się rodentycydami. Ponadto do zatrucia szczura wykorzystywane są pestycydy, antykoagulanty oraz rozmaite inne substancje. Występują one w formie granulatu, ziaren, pasty, płynu, piany i wielu innych.

Niechemiczne metody deratyzacji to po prostu pułapki fizycznie unieszkodliwiające gryzonia. Profesjonalne firmy wykonujące deratyzację wykorzystują pułapki sprężynowe i żywołowne.

Jak i  kiedy przeprowadzać deratyzację?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się gryzoni jest połączenie metod chemicznych z fizycznymi. Jednorazowe przeprowadzenie procesu może doprowadzić do pozbycia się wszystkich szkodników. Niemniej jednak zaleca się powtórzenie deratyzacji w celu zapobiegania nawrotom.

Warto pamiętać, że zarządcy obiektów są prawnie zobowiązani do regularnego przeprowadzania deratyzacji. Budynki publiczne, firmowe czy bloki spółdzielcze, a także hotele czy restauracje, to obiekty które należy poddawać deratyzacji nawet, jeśli nie odkryto obecności gryzoni. Należy pamiętać, że pojawienie się choćby jednego szczura powinno skłonić do interwencji. Gryzonie bowiem niezwykle szybko się namnażają. Szczur osiąga dojrzałość płciową już w wieku ok. 5. tygodnia, a samica rodzi dzieci niemal bez przerwy.