


12 marca 2021 r. w Muzeum Historii Kielc w cyklu „Sala dla kolekcjonera” otwarta zostanie wystawa pt. „Meteoryty z kolekcji Krzysztofa Sochy”. Zaprezentowane na niej zostanie kilkadziesiąt meteorytów odkrytych nie tylko na terenie Polski, ale też w wielu miejscach w Europie i na świecie.
Każdy będzie mógł z bliska przyjrzeć się zarówno tym najmniejszym „gościom z kosmosu” jak i obejrzeć (a nawet dotknąć!) najokazalsze z nich, ważące nieraz po kilkadziesiąt kilogramów.
Krzysztof Socha, od wielu lat poszukuje meteorytów, a znaczącą (liczącą już ponad 200 okazów) kolekcję stale powiększa, także o meteoryty z innych stron świata (na wystawie zaprezentowany zostanie np. fragment słynnego meteorytu z Czelabińska).
Największym odkryciem Pana Krzysztofa Sochy było znalezienie w 2006 r. na terenie poznańskiego rezerwatu przyrody w Morasku olbrzymiego meteorytu o wadze 164,5 kg. Był to wówczas największy meteoryt znaleziony nie tylko w Polce ale na terenie całej Europy Środkowej.
Wystawie towarzyszyć będzie interesujący program edukacyjny. W czasie spotkań z kolekcjonerem będzie można się dowiedzieć m.in. czy poszukiwanie meteorytów jest legalne, jak rozpoznać meteoryt i odróżnić go od skał ziemskiego pochodzenia, a także jakie są rodzaje meteorytów i jak stworzyć własną kolekcję. Uczestnicy warsztatów będą mogli także wykonać unikalną biżuterię i spróbować „kosmicznego” jedzenia.
W czasie trwania wystawy na stronie muzealnego Facebooka zamieszczane będą zagadki i quizy. Nagrodą za udział w konkursach będzie fragment meteorytu ufundowany przez Pana Krzysztofa Sochę. Wystawa potrwa do 16 maja 2021 r.
12 marca 2021 r. w Muzeum Historii Kielc otwarta zostanie wystawa „Podarunki. Depozyty. Odkrycia”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną najciekawsze nabytki Muzeum z lat 2018-2020. Wystawa ma uhonorować darczyńców i pokazać jak wielki jest ich wkład w tworzenie muzealnych zbiorów i powstawanie ekspozycji i publikacji.
Spośród ponad 400 nowych eksponatów pokazane zostaną unikalne pocztówki Jana Ziembińskiego ukazujące Kielce w latach I wojny światowej, fotografie kieleckich strażaków, członków Związku Strzeleckiego, czy kieleckich sportowców. Pojawią się także te, dokumentujące szczególne wydarzenia z historii miasta, w tym nieznane fotografie z Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej i z mszy żałobnej na placu Wolności po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zaprezentowane zostaną również zdjęcia z robót wykonanych w latach 30. (m.in. fotografie z budowy obecnego Wojewódzkiego Domu Kultury i z rozbiórki cerkwi w Kielcach), a także wiele fotografii Kielc z okresu okupacji z lat 1939-1945. Na wystawie zaprezentowany zostanie również zbiór broni oraz zabytkowe szaty liturgiczne i inne pamiątki z Klasztoru i Kościoła pw. Św. Karola Boromeusza na Karczówce.
Wystawie towarzyszyć będą wykłady, prelekcje, warsztaty i konkursy. Szczegółowy program edukacyjny dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Historii Kielc. Wystawa potrwa do 16 maja 2021 r.
Z powodu zaleceń sanitarnych wernisaż obu wystaw czasowych odbędzie się online: Marcin Kolasa i Krzysztof Socha zaproszą do zwiedzania na muzealnym Facebooku w piątek, 12 marca o godz. 18:00.