
Lekcje dedykowane postaci Św. Patryka, językowi i kulturze irlandzkiej, warsztaty oraz konkursy plastyczne poświęcone symbolice Irlandii zaplanowano w ramach kieleckich obchodów Dnia Świętego Patryka, który przypada 17 marca.
Już po raz kolejny Miasto Kielce przyłącza się do międzynarodowych obchodów Dnia Św. Patryka – patrona Irlandii. Szereg szkół i instytucji miejskich w różnej formie celebrować będzie dzień 17 marca. Od lat wybrane budynki reprezentacyjne na terenie Kielc oświetlane są zielonym światłem – nawiązującym do tradycyjnej barwy Zielonej Wyspy – jak nazywana jest Irlandia. W tym roku podświetlone zostaną tak: Ratusz, budynek Centrum Geoedukacji Geoparku Kielce, budynek Domu Kultury „Zameczek” i gmach Wojewódzkiego Domu Kultury.
Dia duit! Conas atá tú?, Cad is ainm duit? – to po irlandzku Dzień dobry! Jak się masz? Jak masz na imię? Takich między innymi zwrotów będą mogli nauczyć się uczestnicy kieleckich obchodów Dnia Świętego Patryka.
W program, koordynowany przez Wydział Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej - Biuro Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Kielce włączyło się pięć kieleckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Odbędą się w nich lekcje poświęcone postaci Św. Patryka, językowi i kulturze irlandzkiej, warsztaty oraz konkursy plastyczne poświęcone symbolice irlandzkiego dnia. Ponadto uczniowie i nauczyciele przyjdą ubrani na zielono. Zostanie też nasadzonych 8 klonów.
W tegorocznej edycji bierze udział także miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, która na terenie 6 swoich filii w różnych częściach miasta zorganizuje 20 marca grę miejską „W poszukiwaniu złotego kociołka - baw się razem z irlandzkim skrzatem”. W zabawie będą mogli brać udział wszyscy, bez względu na wiek. Na zwycięzcę wyścigu czekać będzie złoty kociołek z nagrodą niespodzianką.
Zapisy do udziału w grze trwają już tylko do 18 marca. Szczegóły można znaleźć pod adresem: http://mbp.kielce.pl/aktualnosci/2021/3/4/w-poszukiwaniu-zagubionego-kociolka/
Prócz wspomnianych atrakcji kielecka biblioteka zorganizuje, wspólnie z Fundacją Kultury Irlandzkiej wystawę prac związanych z twórcami irlandzkiej kultury. Tegoroczne obchody aktywnie wesprze także Polska Biblioteka w Dublinie.
Wydarzeniom patronuje Ambasada Irlandii w Warszawie, która ufundowała nagrody dla zwycięzców i uczestników konkursów szkolnych oraz gry miejskiej MBP.