Czy to możliwe , żeby dług komorniczy się przedawnił?

Większość z nas ma jakieś finansowe zobowiązania, które niespłacane, mogą przerodzić się w długi. Sprzęt elektroniczny na raty, chwilówka, kredyt gotówkowy – wystarczy małe potknięcie w ich spłacie, aby zapukał do nas komornik. Wiele zadłużonych osób zastanawia się, czy długi komornicze mogą się przedawnić. Przeczytaj ten artykuł i znajdź odpowiedź na to pytanie!

Dług komorniczy – skąd się bierze i w jaki sposób jest egzekwowany?

Dług powstaje wtedy, gdy nie spłacamy naszych finansowych zobowiązań na czas. Najczęściej dzieje się tak, gdy nie mamy środków na uregulowanie zadłużenia. Przyczyną tej sytuacji może być utrata pracy lub rozrzutny stylu życia. Przeciągamy wtedy termin spłaty długu, co generuje odsetki karne. A to z kolei sprawia to, że nasze zadłużenie rośnie.

Sytuacja ta generuje coraz poważniejsze kłopoty, ponieważ w pewnym momencie wierzyciel postanawia wejść na drogę egzekucji długu. Wówczas komornik (po wcześniejszym przeprowadzaniu postępowania sądowego), rozpoczyna proces zwracania wierzycielowi jego należności, czyli egzekucję komorniczą. A stąd już tylko krok do zajęcia naszego mienia (konta w banku czy nieruchomości).

Czy postępowanie komornicze może się przedawnić?

Wiele osób, które są zadłużone, zastanawia się jak wyjść z długów komorniczych. Istnieje kilka rozsądnych sposobów na ich pozbycie się. Najgorszym wyjściem jest jednak unikanie spłaty i oczekiwanie na ich przedawnienie. Przeczekiwanie długu bierze się najczęściej ze źle zrozumianego prawa, w którym funkcjonuje coś takiego jak przedawnienie długu u komornika.

Warto podkreślić, że samo pojęcie przedawnienia długu różni się nieco od przedawnienia długu komorniczego. Sam dług przedawnia się po 6-ciu latach, jednak postępowanie komornicze (czyli egzekucja) wstrzymuje bieg przedawnienia. Dopiero umorzenie egzekucji uruchamia bieg przedawnienia od nowa. Możemy być jednak pewni, że i on zostanie przerwany, kolejnym skierowaniem do komornika. Nie mamy więc co liczyć na przedawnienie długu.

W jaki sposób uniknąć egzekucji komorniczej?

Egzekucja komornicza jest niezwykle stresującym procesem dla samego zadłużonego. Dlatego też warto oszczędzić sobie nerwów i rozwiązać sytuację zanim dojdzie do egzekucji. Jeżeli mamy długi i nie wiemy, w jaki sposób je spłacić, to warto zacząć naprawiać swoją sytuację finansową od małych, pojedynczych kroków.

Po pierwsze, warto rozpocząć kontakt ze swoim wierzycielem – w przypadku firmy windykacyjnej KRUK jest to bardzo proste i wszystkie sprawy możemy załatwić za pośrednictwem internetu. Po drugie, musimy rozłożyć swoje zobowiązania na takie raty, które realnie będziemy w stanie spłacać. To właśnie systematyczne spłacanie swoich długów, pozwala na zażegnanie widma egzekucji komorniczej.

Dlaczego warto sprawnie spłacać swoje zadłużenia?

Systematyczna spłata swojego zadłużenia jest niezwykle ważna w świetle przyszłości kredytowej danego konsumenta. Jeżeli jesteśmy zadłużeni i nie spłacamy swoich długów, to przez wpisanie do jednego z BIG-ów (Biuro Informacji Kredytowej), możemy mieć dość spore problemy ekonomiczne.

<b>Osoby z negatywnymi wpisami w historii kredytowej nie mogą brać sprzętu elektronicznego na raty i nie dostają pożyczek w bankach. Mogą mieć nawet problem z podpisaniem umowy z siecią telekomunikacyjną.</b> Dlatego też tak istotnym jest, aby wszystkie nasze zobowiązania były spłacane na czas. Dzięki temu nasze życie nie będzie wyglądało na niekończące się wyczekiwanie egzekucji komorniczej.