Pracownik, który znajduje się pod wpływem alkoholu to duży problem dla pracodawcy. Pijany pracownik może zaburzyć pracę firmy, źle wpłynąć na jej wizerunek, przynieść szkody (np. zniszczone mienie) lub nawet sprowadzić zagrożenie zdrowia i życia dla siebie i innych ludzi. Co może zrobić pracodawca, który podejrzewa, że pracownik jest pijany? Czy ma prawo zbadać go alkomatem?
Badania alkomatem
Pracodawcy często zastanawiają się, czy mogą wykonywać pracownikom badania alkomatem. Aktualnie przepisy jasno mówią, że badanie nie może być przeprowadzone bez zgody pracownika. W praktyce oznacza to, że wyrywkowe badania mogą być uznane za nielegalne. Jednak mimo to wielu pracodawców się na nie decyduje, co nie powinno nikogo dziwić, zwłaszcza w branżach, w których pijany pracownik stanowi duże zagrożenie, tak jak jest np. w przypadku zawodowych kierowców, czy maszynistów. Badania alkomatem często przeprowadzane są również w branży budowlanej, w której picie alkoholu w pracy wciąż jest dużym problemem.
Pijany pracownik, co można zrobić?
Mimo że pracodawca nie może przeprowadzać badań alkomatem, to nie pozostaje bez żadnych środków ochrony swoich interesów. Jest to szczególnie istotne, gdyż to pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracowników. Co może zrobić pracodawca, gdy podejrzewa, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu?
- Wezwanie policji. Pracodawca ma możliwość wezwania policji, która przeprowadzi badanie alkomatem lub zawiezie pracownika na badanie krwi. Wynik będzie stanowił podstawę do nałożenia kary na pracownika.
- Odsunięcie pracownika od pracy. Pracodawca nie tylko może, ale wręcz ma obowiązek odsunięcia pracownika od wykonywania obowiązków służbowych. Za ten dzień pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.
- Nałożenie kary. Przedsiębiorca ma możliwość nałożenia kary na pijanego pracownika. W zależności od stopnia przewinienia może to być nagana, kara finansowa (np. utrata premii) lub nawet zwolnienie bez zachowania okresy wypowiedzenia, czyli tzw. dyscyplinarka.
Jak udowodnić pracownikowi picie alkoholu?
Jak wspomniano wcześniej dowodem na to, że pracownik przyszedł do pracy pijany lub spożywał alkohol w trakcie pracy może być protokół z wezwania policji i wyniki przeprowadzonego badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu lub krwi. Jest to najlepszy i najmocniejszy dowód, którego pracownik praktycznie nie jest w stanie podważyć. Jednak dowodem mogą być również zeznania świadków lub nagrania z kamer.