UM Kielce: Wystawy, spotkania i wydarzenia poświęcone II wojnie światowej
W tym tygodniu Muzeum Historii Kielc zaprasza na wystawy, spotkania i wydarzenia poświęcone II wojnie światowej.
W piątek (3 września 2021 r.) o godz. 18.00 w ramach cyklu Kieleckie Curriculum Vitae Marcin Kolasa poprowadzi spotkanie pt.****** Miasto w opresji. Kielce 1939-1948.**
W latach II wojny światowej Kielce dzieliły tragiczne losy kraju. Okupowane przez Niemcy, wykrwawiały się też w radzieckim imperium. Wymordowanie kieleckich Żydów, brutalne represje wobec mieszkańców, zniszczenie kieleckiego przemysłu, konspiracyjna armia oraz tajne nauczanie. I pierwsze lata powojenne, które przyniosły krótkotrwałą nadzieję na powrót wolnego kraju.
Spotkanie odbędzie się w muzeum przy ul. Świętego Leonarda 4. Przypominamy, że muzeum działa w obowiązującym reżimie obostrzeń sanitarnych.
W sobotę (4 września 2021 r.) od godz. 9.00 Muzeum bierze czynny udział w pikniku historycznym w ramach wydarznia pt. 1939. Bój o Kielce.
W dniu 4 września 2021 r. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach organizuje ceremonię odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej płk. Wacławowi Wilniewczycowi. Wydarzeniu towarzyszyć będzie piknik historyczny w ramach którego odbędzie się IX edycja Lauru Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wśród uczestników są muzea z Kielc, regionu świętokrzyskiego i Piotrkowa Trybunalskiego, grupy rekonstrukcyjne oraz służby mundurowe. Eksponowany będzie historyczny sprzęt m.in. broń i wyposażenie używane przez żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Granicznej. Miejscem pikniku będzie skwer Edmunda Niziurskiego przy Kadzielni, w miejscu ww. boju o miasto.
**Równocześnie przypominamy o najnowszej wystawie planszowej Muzeum Historii Kielc Kielce w czasie okupacji 1939 - 1945, która jest dostępna na kieleckim Rynku do 10 października. **
Z okazji tegorocznych obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Muzeum Historii Kielc przygotowało wystawę planszową pt. Kielce w czasie okupacji 19391945. Głównym jej założeniem jest szerokie ukazanie problemów tego okresu od kwestii politycznych, po społeczne i gospodarcze. Na 20 planszach przedstawiono kolejne zagadnienia związane z wojną i okupacją w Kielcach m.in.: pierwsze dni września 1939 r., życie codzienne mieszkańców, represje okupanta, działalność ruchu oporu, tajne nauczanie, zagładę kieleckiego getta. Opowieść uzupełnia ponad sto unikalnych fotografii i dokumentów. Do najciekawszych można zaliczyć niepublikowane dotąd zdjęcie Zbigniewa Wilka Kruszelnickiego czy fotografie ukazujące gehennę ludności żydowskiej. Wątkiem tym ukazano tragedię ludzi, którzy w dniu wybuchu wojny stanowili jedną trzecią mieszkańców Kielc. Istotną wartością zebranego materiału jest również upamiętnienie cywilów, którzy za swą patriotyczną postawę ponieśli śmierć, jak np. nauczyciele prowadzący tajne nauczanie Stanisława Znamierowska czy Wincenty Łabuz. Swoistym podsumowaniem wystawy są współczesne fotografie przedstawiające miejsca pamięci w przestrzeni miejskiej, będące naturalnym łącznikiem przeszłości z teraźniejszością.
Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,24815,wystawy-spotkania-i-wydarzenia-poswiecone-ii-wojnie-swiatowej.html
Autor: krystian