UM Kielce: Propozycje Muzeum Historii Kielc

2 min czytania

Dwa wydarzenia z cyklu Dni Kultury Rosyjskiej, konferencja naukowa i wykład o zabytkowych tekstyliach to wszystko czeka na gości Muzeum w dniach od 24-26 listopada br.

W środę 24 listopada 2021 r. Muzeum Historii Kielc zaprasza na dwa wydarzenia z cyklu Dni Kultury Rosyjskiej:

O godz. 9:30 rozpocznie się wykład dr hab. prof. Iriny Rolak oraz dr hab. Martyny Król-Kumor prof. UJK pt. Elementy rosyjskiego stroju ludowego. Podczas spotkania poznamy historię rosyjskiego stroju ludowego. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Instytutem Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Natomiast o godz. 18:00 placówka zaprasza na spotkanie z wybitnym historykiem prof. Andrzejem Chwalbą, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizującym się w historii relacji polsko-rosyjskich i najnowszej historii Polski. Będzie ono poświęcone najnowszej książce prof. A. Chwalby napisanej wspólnie z dziennikarzem Wojciechem Harpulą pt. Polska. Rosja. Historia obsesji, obsesja historii.

Obydwa spotkania będą organizowane w siedzibie muzeum przy ul. Świętego Leonarda 4. Muzeum Historii Kielc przypomina, że nadal działa w obowiązującym reżimie obostrzeń sanitarnych.

W czwartek 25 listopada 2021 r. Muzeum Historii Kielc wspólnie z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach organizuje II konferencję naukową Życiorysy niepokornych Władysław Kosterski-Spalski (18921973).

W cyklu konferencji Życiorysy niepokornych przypomina sylwetki osób, które w życiu kierowały się etosem działacza społecznego, ryzykując niejednokrotnie własną karierę i bezpieczeństwo w imię wolności i godności drugiego człowieka. Bohaterem drugiej edycji konferencji będzie Władysław Kosterski-Spalski kielczanin, uczestnik obu wojen światowych. Jako jeden z sympatyków J. Piłsudskiego, w okresie dwudziestolecia międzywojennego, został członkiem rady miasta oraz ławnikiem, kształtującym tym samym politykę Kielc do 1939 r. Ponadto należał m.in. do Związku Strzeleckiego. W czasie II wojny światowej włączył się w działalność konspiracyjną, pracując w komórkach wywiadu ZWZ-AK. Po 1945 r. zaangażował się w prace PTK i PTTK.

Konferencja rozpocznie się w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Kielcach, ul. Warszawska 5 o godz. 17:00. W czasie jej trwania odbędzie się promocja książki Życiorysy niepokornych. Stefan Artwiński (18631939). Podstawą do przygotowania publikacji stały się referaty wygłoszone w czasie pierwszego spotkania z cyklu Życiorysy niepokornych. Artykuły poruszają losy nie tylko samego prezydenta Kielc, ale również jego rodziny oraz prezentują historię miasta w którym żył i działał Artwiński. Autorami poszczególnych rozdziałów są historycy z kieleckich ośrodków naukowych.

W piątek 26 listopada 2021 r. o godz. 18:00 MHKi zaprasza na spotkanie pt. Dawne tkaniny: kłopot czy wartość? związane z prezentowaną aktualnie w muzeum wystawą czasową Splendor Cathedralis. Krzysztof Myśliński opowie o sposobach tworzenia i znaczeniu w historii sztuki zabytkowych tekstyliów.

Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,25288,propozycje-muzeum-historii-kielc.html

Autor: krystian