Marzysz o tym, aby podczas długich zimowych lub jesiennych wieczorów być bliżej natury? Postaw na ogród zimowy i zaaranżuj w nim przytulne oraz klimatyczne wnętrze. Oczywiście wiele zależy tu od oświetlenia i roślinności.
Ciepły czy zimny ogród zimowy?
Zanim zaczniesz urządzać ogród zimowy, zastanów się, jaką funkcję ma pełnić to dodatkowe pomieszczenie w Twoim domu. Być może zechcesz zaadaptować je na salonik, jadalnię, gabinet lub pokój wypoczynkowy. Wiele jednak zależy od tego, czy ma to być pomieszczenie ogrzewane, czy nieogrzewane.
Ciepłe ogrody zimowe są pomieszczeniami, które gromadzą energię dla całego budynku. W ciepłym ogrodzie zimowym możesz przebywać cały rok. W ocieplonym wnętrzu zaaranżujesz jadalnię lub pokój dzienny.
Z kolei zimny ogród zimowy służy do hodowli roślinności. Takie pomieszczenie powstaje często w wyniku zabudowy balkonu lub tarasu i jest ogrzewane jedynie przez promienie słoneczne.
Roślinność w ogrodzie zimowym
Wiesz już, że ogrody zimowe mogą być ciepłe lub zimne. W tych ostatnich z powodzeniem możesz hodować rośliny wrażliwe na mróz lub takie, które wymagają niższych temperatur zimą. W tego typu warunkach doskonale się sprawdzi:
- araukaria chilijska,
- drzewka cytrusowe,
- kliwia,
- fatsja japońska,
- kamelia japońska,
- trzykrotki,
- oleander,
- datury,
- bluszcz,
- laur szlachetny.
Z kolei w ciepłym ogrodzie zimowym masz większe pole do popisu, jeśli chodzi o roślinność. Możesz nawet pokusić się o ogród zimowy inspirowany Dalekim Wschodem. Egzotyka zawsze jest na czasie. Co zatem warto hodować w ciepłym ogrodzie zimowym? Na pewno:
- bambusy,
- figowce w różnych odmianach,
- fatsję japońską,
- herbatę chińską,
- stefanotis bukietowy,
- filodendron,
- skrzydłokwiat,
- widliczki.
Jakie oświetlenie wybrać do ogrodu zimowego?
Ogrody zimowe mają to do siebie, że są pomieszczeniami przeszklonymi. Dlatego też jest w nich o wiele więcej światła niż w pozostałych wnętrzach domu. Oczywiście w miesiącach letnich będzie w nich o wiele jaśniej niż na przykład jesienią czy zimą. W chłodniejszych porach roku (zwłaszcza po godzinie 16) nawet świetlisty ogród zimowy jest ciemny. Zainwestuj zatem odpowiednie oświetlenie.
Miłośnikom romantycznego klimatu przypadną do gustu lampiony i świeczki. Możesz też postawić na duże lampy stołowe czy kinkiety. Pamiętaj jednak, aby swoją stylistyką nawiązywały do wystroju wnętrza. Skup się na 3 rodzajach oświetlenia — oświetleniu głównym, nastrojowym i dekoracyjnym. To pierwsze zapewni dostateczną ilość światła nawet po zmroku.
Naturalnie oświetlenie oświetleniu nierówne. Zwróć także uwagę na nie tylko na rodzaj lamp, ale także na barwę światła. Barwa chłodna przypomina promienie słoneczne, natomiast barwa ciepła pomaga odpocząć i zrelaksować się po trudach całego dnia.
Oświetlenie w nowoczesnym ogrodzie zimowym
W nowoczesnym ogrodzie zimowym doskonale sprawdzą się oprawy LED. Montuje się je nie tylko w celach praktycznych, ale i dekoracyjnych. Całości dopełnią również diody, którymi podświetlisz wybrane miejsca, takie jak meble, szafki czy kwietniki. Dobrze sprawdzą się również kinkiety, które mocno rozproszą światło. Jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań jest inwestycja w świecące donice. Postaw także na lampy utrzymane w stylistyce loftowej lub industrialnej.
Oświetlenie w rustykalnym ogrodzie zimowym
W rustykalnym ogrodzie zimowym nie może zabraknąć kinkietów. Jednak nie muszą to być klasyczne lampy, tylko oświetlenie, którego materiałem konstrukcyjnym jest na przykład belka lub drewno. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju lampy naftowe przywołujące wspomnienie dawnych, minionych czasów. Możesz także pokusić się o lampy z kamieniem solnym.
Roślinność i oświetlenie w ogrodzie zimowym to te elementy, które nadają wnętrzu klimat. Dzięki naszym podpowiedziom zaaranżujesz pomieszczenie jak ze snu. Tylko od Ciebie zależy, czy postawisz na ogrzewanie całoroczne, czy wybierzesz zimny ogród zimowy.
Sprawdź nasze realizacje : https://www.bartmetaco.pl/