Bakterie, pleśnie i wirusy towarzyszą nam przez całe życie. Większość z nich jest nieszkodliwa, wiele gatunków bakterii jest nawet pożytecznych i pożądanych. Jednak równie często mamy do czynienia z organizmami chorobotwórczymi i niebezpiecznymi dla człowieka. W przypadku ich nadmiernego nagromadzenia wskazane jest sprzątanie i czyszczenie, a w szczególnych sytuacjach również profesjonalna dezynfekcja.
Co to jest dezynfekcja?
Dezynfekcja polega na zniszczeniu mikroorganizmów w pomieszczeniach i na powierzchniach, ale też w pojazdach czy na obiektach zewnętrznych. Najczęściej potrzeba dezynfekcji pojawia się w miejscach uczęszczanych przez dużą liczbę ludzi (lub zwierząt) – w obiektach użyteczności publicznej, w pojazdach komunikacji publicznej, a także w pomieszczeniach do hodowli zwierząt. W takich miejscach droga ewentualnego zakażenia jest bardzo łatwa i niekontrolowana, o czym doskonale przekonaliśmy się w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2.
Metody dezynfekcji
-
chemiczna
Standardowo do dezynfekcji używa się biobójczych środków chemicznych, które są rozpylane za pomocą różnorodnych metod. Profesjonalne preparaty używane do zabiegu wykazują silne i długofalowe działanie przeciwdrobnoustrojowe, a jednocześnie są na tyle bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych, że można przebywać w pomieszczeniach zaraz po dokładnym przewietrzeniu.
-
ozonowanie
Istnieje również metoda nowocześniejsza i bardziej bezpieczna, polegająca na wykorzystaniu ozonu. Ozon to gaz złożony jedynie z trzech atomów tlenu, który bardzo szybko rozkłada się do formy tlenu, którą oddychamy. Zatem nie ma ryzyka, że po procesie pozostanie w powietrzu nawet śladowa ilość szkodliwej substancji chemicznej. Jest to zabieg szczególnie polecany np. dla żłobków i przedszkoli.
Aby zabieg był skuteczny i bezpieczny, najlepiej powierzyć go profesjonalnej firmie dezynfekcyjnej, która posiada odpowiedni sprzęt i wykwalifikowany personel. Firma dezynfekcyjna dobierze i doradzi najlepszą metodę w zależności od indywidualnego zlecenia klienta.