Brak możliwości spłaty zadłużenia sprawia, że wielu Polaków żyje w ciągłym strachu o swoją przyszłość. Zajęcia komornicze, egzekucje majątku i telefony wierzycieli uniemożliwiają spokojne funkcjonowanie na co dzień. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ogłoszenie na upadłości konsumenckiej.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumenta jest kierowana do osób, które z powodu poważnych, niezawinionych komplikacji w życiu popadły w długi. Orzeczenie upadłości umożliwia rozpoczęcie życia bez majątku i bez długów, których spłata byłaby niemożliwa z powodu zbyt niskich zarobków lub poważnej choroby.
Wstępną ocenę możliwości uzyskania wyroku o upadłości ocenia prawnik. Upadłość konsumencka może być zastosowana tylko w przypadku, gdy dłużnik nigdy nie zaciągał zobowiązań ze świadomością, że nie będzie w stanie ich spłacić. Jeśli zamierzał uzyskać pieniądze i następnie w ogóle ich nie oddawać, sąd odrzuci jego wniosek o upadłość konsumencką.
Jak prawnik pomaga dłużnikom?
Dłużnicy często nie są w stanie ocenić swojej sytuacji bez emocji. Stres i strach o przyszłość sprawiają, że trudno jest im samodzielnie przygotować wniosek do sądu i zebrać dokumenty potrzebne do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Prawnik wskaże, jakie załączniki są potrzebne i które informacje w sądzie pomogą w uzyskaniu pozytywnego orzeczenia. Dodatkowo w czasie postępowania będzie wspierał dłużnika w przedostawaniu dowodów i podczas składania wyjaśnień, które mają kluczowe znaczenie dla sędziego.