Z Pienin i Kaszub, z południa i północy - tradycja gór z tradycją Pomorza. Taka prezentacja artystyczna towarzyszyć będzie tegorocznemu Jarmarkowi Świętokrzyskiemu. Wydarzenie będzie wyjątkowe nie tylko ze względu na dwuletnią przerwę spowodowaną pandemią.

Tegoroczny Jarmark Świętokrzyski, który odbędzie się 22 maja na Świętym Krzyżu będzie jubileuszowy. Odbędzie się po raz XV.

Mirosław Gębski- W tej edycji chcemy połączyć tradycję polskich gór z oryginalną i niezwykle bogatą kulturą Kaszub. Uczestnikom jarmarku zaprezentują się zespół góralski „Pienińskie Śpasy” z Krościenka nad Dunajcem („śpasy” z gwary żarty) oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz. Polska jest piękna i pełna bogatych lokalnych tradycji, bez względu na to, w której jej części mieszkamy. Cieszymy się, że na takim wydarzeniu, jakim jest Jarmark Świętokrzyski będziemy mogli pokazać folklor charakterystyczny dla różnych części naszego kraju. Powiat kielecki reprezentować będzie Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. Wracamy z Jarmarkiem po dwuletniej przerwie i jestem przekonany, że w tym roku będzie on wyjątkowy - zdradza Mirosław Gębski starosta kielecki.

Pierwszy z zaproszonych gościnnie zespołów przedstawia bogatą kulturę regionu zamieszkałego przez górali pienińskich. Grają, śpiewają, uczą grać i miłością do pienińskiej kultury zarażają krościeńską młodzież i nie tylko. Wspólnie dbają o dziedzictwo góralskiej tradycji Pienin.

Pienińskie śpasy

Fot. Pienińskie Śpasy Facebook

Z kolei Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz jest grupą amatorską, istniejącą od 1946 roku. Założyła ją Marta Bistroń. Zespół pokazuje ludowe tańce, pieśni, regionalne stroje, instrumenty, kaszubską kulturę, zwyczaje, obrzędy, folklor. Prezentuje się podczas różnych imprez, akademii i uroczystości na terenie swojego regionu, państwa, a także poza jego granicami. „Kaszuby” wystąpiły w prawie wszystkich europejskich krajach, jak również dwa razy w Kanadzie. Promowały region w filmach, ogólnopolskich programach radia i telewizji. Zespół liczy obecnie około sześćdziesięciu członków w wieku od szesnastu do 80 lat. Jego kierownikiem przez 58 lat był Franciszek Kwidziński. Obecnie kierownikiem zespołu Jacek Kitowski. Członkowie grupy śpiewają, tańczą i grają po góralsku.

RZPiT Kaszuby z Kartuz

Fot. RZPiT Kaszuby z Kartuz Facebook

Jarmark Świętokrzyski zawsze był czasem dobrej zabawy, tradycyjnej ludowej muzyki, regionalnych przysmaków i wielu prezentacji artystycznych u stóp klasztoru Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu. Jesteśmy przekonani, że tym razem też tak będzie.

Zapraszamy 22 maja!

Obszerna galeria zdjęć z XIV edycji Jarmarku Świętokrzyskiego do obejrzenia na naszej stronie internetowej. Zapraszamy.