Jak przygotować się do pierwszego wyjazdu do Niemiec w charakterze opiekunki?

Rozważasz wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki osoby starszej? To wymagające zajęcie, ale niesie liczne korzyści – dobre zarobki, międzynarodowe obycie, duża satysfakcja. Aby jak najlepiej skorzystać z nadarzającej się okazji, warto pamiętać o kilku istotnych zagadnieniach – łatwych do przeoczenia zwłaszcza w przypadku pierwszego wyjazdu. Poniżej podpowiadamy, jak się do niego przygotować.

Wybierz sprawdzoną agencję pośrednictwa pracy

Podstawą udanej emigracji zarobkowej jest wybór właściwego pośrednika. Na rynku pracy pojawiają się często nieuczciwe firmy wykorzystujące niewiedzę potencjalnych pracowników. Upewnij się zatem, że agencja pośrednictwa, z której usług korzystasz, jest pewnym partnerem do interesów.

W pierwszej kolejności sprawdź, czy firma działa legalnie – zweryfikuj jej numer NIP (posiada go każde przedsiębiorstwo) oraz KRAZ (nadawany każdej agencji pośrednictwa pracy). Wybieraj agencje z wieloletnią historią i dobrymi opiniami poprzednich pracowników.

Dopilnuj formalności

Skorzystanie z pośrednictwa agencji wyspecjalizowanej w łączeniu opiekunek i seniorów znacznie ułatwia kwestie formalne – pracownicy agencji przeprowadzą cię przez cały proces. Pamiętaj, że umowa powinna być sporządzona po polsku lub w dwóch językach. Przeczytaj całość uważnie i w razie wątpliwości nie wstydź się zadawać pytań.

Przed wyjazdem powinnaś znać ogólne warunki zatrudnienia, ramowe obowiązki, warunki mieszkaniowe, wysokość wynagrodzenia a także sposób dotarcia na miejsce.

Zadbaj, aby przez cały okres zatrudnienia wszystkie twoje dokumenty były aktualne (np. dowód osobisty, prawo jazdy). Dowiedz się, ja wygląda kwestia twojego ubezpieczenia zdrowotnego na wypadek choroby lub wypadku.

Dowiedz się jak najwięcej o podopiecznym i o okolicy

Im więcej będziesz wiedziała przed wyjazdem tym mniej stresu będzie cię kosztowało przystosowanie się do nowej sytuacji.

Przede wszystkim zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami dot. seniora, którym będziesz się opiekować. Dopytaj, jaki jest jego stan ogólny – fizyczny i mentalny, na jakie schorzenia cierpi, jakie leki zażywa, jak wygląda rutyna jego dnia i z jakimi najczęstszymi problemami możesz się borykać.

Poznaj okolicę, do której się wprowadzisz – zweryfikuj, jak daleko będziesz miała do sklepu, parku czy galerii handlowej i co ciekawego można robić w okolicy.

Przed wyjazdem zawsze warto również przypomnieć sobie podstawowe zwroty i konstrukcje gramatyczne języka niemieckiego. To czas na skorzystanie z korepetycji lub samodzielne powtórzenie materiału.

Jak najwięcej czytaj o pracy opiekunek osób starszych w Niemczech. Pomocne będą strony dedykowane osobom wykonującym to zajęcie, np. blog Laxocare, na którym znajdziesz wiele przydatnych informacji, a także kurs językowy przygotowany specjalnie dla opiekunek.

Stwórz listę i wykreślaj z niej kolejne pozycje

Nawet nas kilka tygodni przed wyjazdem zacznij tworzyć listę rzeczy do zabrania z sobą i spraw do załatwienia przed wyjazdem (np. wizyta u dentysty, wyrobienie nowego dowodu osobistego). Potem będziesz je sukcesywnie wykreślać i dzięki temu zyskasz pewność, że o niczym nie zapomniałaś.

Aby uniknąć pośpiechu i stresu, spakuj torbę na wyjazd nieco wcześniej – może już stać przygotowana i czekać tylko na dołożenie w ostatnim momencie rzeczy osobistych, takich jak szczoteczka do zębów czy aktualnie czytana książka.

Nie zapominaj również o kontaktach z bliskimi – wypróbuj metody komunikacji przez Internet, dopytaj operatora sieci komórkowej o limity danych w roamingu, rozważ zakup niemieckiej karty SIM.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym ważnym czynniku – a jest nim pozytywne nastawienie. Spora część sukcesu każdego przedsięwzięcia zaczyna się w naszych własnych głowach. Podejdź więc do nowej pracy rozsądnie ale z optymizmem. Twoja otwartość nie tylko pomoże ci w nawiązaniu kontaktu z podopiecznym i jego rodziną, ale także ułatwi pokonanie obaw i tęsknoty, typowych podczas pierwszego wyjazdu zarobkowego za granicę.