Czym są rośliny stabilizowane?

Niektórym ludziom uprawa roślin przychodzi z łatwością. Bez większych problemów ich rośliny rosną i pięknie kwitną przez długi czas. Są jednak osoby, które nie mają ręki do roślin. Niestety w ich przypadku uprawiane rośliny wyglądają marnie oraz nie cieszą oka swoim wyglądem. Rozwiązaniem dla osób lubiących kwiaty i ich walory zdobnicze są rośliny stabilizowane. 

Czym są rośliny stabilizowane?

Rośliny stabilizowane (nazywane także preparowanymi), są wiecznie młodymi roślinami. Uzyskuje się je dzięki zastosowaniu procesu stabilizacji, który zatrzymuje proces starzenia się roślin. Jest to proces konserwacji roślin, dzięki któremu przez wiele lat cieszą one pięknym wyglądem. Występujące w komórkach roślin naturalne soki są zastępowane przez specjalny impregnat (płyn stabilizujący na bazie gliceryny). Po tym procesie rośliny nie potrzebują żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak np. nawożenie, podlewanie i przycinanie.

Rośliny przeznaczone do poddania procesowi stabilizacji muszą zostać zerwane gdy są najpiękniejsze, czyli w momencie rozkwitu. Wyselekcjonowane okazy są moczone w kadziach, a następnie suszone. Kwiaty mogą być dobarwiane za pomocą naturalnych pigmentów, dzięki którym nie blakną oraz utrzymują intensywne kolory. Po tym procesie rośliny uzyskują wysoką trwałość, bez potrzeby stosowania zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny nie wysychają oraz nie przyciągają żadnych owadów. Zostają zatrzymane gdzieś pomiędzy roślinami żywymi, a sztucznymi.

Stosowany w procesie płyn stabilizujący jest ekologiczny, naturalny i całkowicie biodegradowalny. Rośliny stabilizowane są odporne na pleśń i grzyby oraz nie osiada na nich kurz. Mogą być wykorzystywane w przestrzeniach publicznych, domach i biurach. 

Zalety roślin stabilizowanych:

  • nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych,
  • są w 100% naturalne,
  • zachowują piękny wygląd przez wiele miesięcy,
  • są mniej kruche niż kwiaty suszone,
  • po zastosowaniu odpowiednich pigmentów mogą zachować intensywny kolor przez długi czas.

Kwiaty stabilizowane a suszone - różnice

Jednym z najstarszym sposobem utrwalania roślin jest suszenie. W tym procesie rośliny zostają pozbawione całej wody. Suszenie może być wykonywane w specjalnych pomieszczeniach (suszarniach), lub na świeżym powietrzu. Trudną kwestią w suszeniu jest zachowanie pięknego wyglądu oraz głębi kolorów roślin. Jest to metoda bardziej ekologiczna (o ile nie wykorzystuje barwienia kwiatów). Suszone kwiaty mogą znacząco tracić na intensywności kolorów (zależy to od warunków suszenia oraz gatunków roślin). Są także delikatne i łatwo mogą się kruszyć. Rośliny suszone są znacznie tańsze od roślin stabilizowanych.

Bardziej nowoczesną metodą od suszenia jest stabilizacja roślin (zastąpienie soków rośliny płynem stabilizującym). Jest to proces znacznie bardziej skomplikowany, dlatego takie rośliny są duże droższe od tych suszonych. Rośliny stabilizowane są bardziej elastyczne oraz mogą mieć bardzo intensywne kolory (po dodaniu barwnika). Zaraz po procesie rośliny mogą wydawać się wilgotne, ale wrażenie to z czasem znika.

Czynnikami, które mogą zaszkodzić obu rodzajom kwiatów są mocne promienie słoneczne i wilgoć. Silne nasłonecznienie może wpłynąć na utratę koloru przez rośliny, zaś przez wilgoć na roślinach może pojawić się pleśń. 

Jakie rośliny najczęściej poddaje się stabilizowaniu?

Procesowi stabilizacji można poddać niemal wszystkie gatunki roślin. Ze względu na wysoką cenę usługi, najczęściej stabilizacji poddaje się rośliny szlachetnie. Wśród kwiatów stabilizowanych można odnaleźć: szarłat, kraspedia, driakiew, protea, gipsówka, hortensja i lunaria. Zaś liście stabilizowane to: ruskus, eukaliptus i paproć. Jedną z pracowni, które przygotowują rośliny stabilizowane jest JUKO green design - jukogreendesign.pl/uslugi/rosliny-stabilizowane.

Obrazy z roślin stabilizowanych

Obrazy z roślin stabilizowanych i mchu są nowoczesnym oraz ekologicznym rodzajem sztuki. Mech są bardzo plastycznym materiałem, umożliwiającym tworzenie różnorodnych kompozycji. Zastosowanie roślin stabilizowanych pozwala uzyskać efekt 3D. Połączenie tych surowców (mchu i roślin) to nowoczesny i designerski sposób na ciekawą aranżację wnętrz. Rośliny stabilizowane są wygodne, ponieważ nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednocześnie długo ciesząc swoim pięknym wyglądem. Odpowiednio dobrana kompozycja na obrazie z roślin stabilizowanych pozwala stworzyć elegancką i niepowtarzalną ozdobę.

Obrazy z roślin stabilizowanych dostępne są w ramach o różnych wielkościach i kolorach. Dzięki temu można łatwo dopasować produkt do przestrzeni. Można go wykorzystać w mieszkaniu (np. sypialni lub salonie), albo w restauracjach, biurach i hotelach.