Coboty – roboty współpracujące z człowiekiem

Collaborative robots, czyli roboty kolaboracyjne, inaczej coboty współpracują z człowiekiem „ramię w ramię”. Nowoczesne rozwiązania dążą do stworzenia bezpiecznych i wydajnych miejsc pracy. W przypadkach zadań niebezpiecznych dla człowieka, współpraca z robotem może istotnie wpłynąć na poprawę komfortu pracy oraz zdrowia. Równocześnie coboty pomagają podnieść efektywność produkcji. Inco System wdraża w swoich realizacjach najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu robotyki: https://inco-system.com/

Konstrukcja

Ramię cobota jest wykonane inaczej niż tradycyjnych robotów. Głównymi materiałami są materiały kompozytowe. W przypadkach wykorzystania standardowej konstrukcji przemysłowej robota, ramię jest zaprojektowane tak aby wyeliminować strefy zgniotu i ostre krawędzie. Cechą charakterystyczną cobotów jest zredukowana prędkość maksymalna oraz wbudowany czujnik siły, który po wykryciu kolizji umożliwia bezpieczne zatrzymanie robota.

Wsparcie

Cotoby wspomagają człowieka przy wykonywaniu prac powtarzalnych, wymagających zachowania wysokiej precyzji lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dzięki wsparciu pracownicy nie muszą poświęcać czasu na te czynności, co daje czas na wykonywanie bardziej wartościowych zadań. Wpływa to na poprawę przepustowości linii produkcyjnej, warunków pracy oraz na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Coboty również są rozwiązaniem problemu niedoboru siły roboczej. Rutynowe czynności mogą być wykonywane przez roboty.

Rynek

Mimo zalet oraz dużego zainteresowania tematem cobotów, stanowią one zaledwie kilka procent globalnego rynku robotów. Jednak ilość sprzedawanych robotów współpracujący z roku na rok zwiększa się. Niektóre raporty podają, że do roku 2030 coboty osiągną 30% udział w rynku robotów.

Produktywność

Coboty idealnie wpasowują się w lukę na rynku robotów w zastosowaniach, w których kluczowe znaczenie ma elastyczność, a nie maksymalna prędkość produkcji. Coboty można łatwo przenosić na różne miejsca linii produkcyjnej. Istnieje także możliwość połączenia cobota z robotem mobilnym – poruszanie się autonomiczne. Za poprawę produktywności odpowiadają także systemu nadzoru pracy grupami cobotów, które są w stanie planować z wyprzedzeniem pracę takiej grupy, mając na uwadze optymalizację przydzielanych zadań dla jak najefektywniejszej pracy.

Ludzie i roboty

Potrzeby Przemysłu 4.0 spowodowały, że powstała nowa generacja cobotów, która jest efektem ewolucji klasycznych robotów. Coboty nowej generacji mogą są zdolne do pracy w tym samym środowisku co ludzie zwiększając elastyczność produkcji. Wdrażanie nowych rozwiązań zakłada pełną integrację ze środowiskiem produkcyjnym, tworząc jeden system, w którym zadania są z góry koordynowane i powiązane ze sobą. Roboty w pełni zintegrowane, w szczególności mobilne, w środowisku produkcyjnym zapewniają harmonijną współpracę z człowiekiem, co przekłada się na osiąganie długofalowych korzyści.