Niebo Kielc - instalacja Marka Cecuły zagości na Placu Najświętszej Marii Panny

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach otwiera w sobotę 4 października o godz. 12 wyjątkową, interaktywną instalację „Niebo Kielc” autorstwa Marka Cecuły — szklana tafla 2 m x 2 m wtopiona w chodnik ma zmienić sposób, w jaki patrzymy na plac przed Bazyliką Katedralną.
- Przyjdź na Plac Najświętszej Marii Panny w Kielcach i zobacz odbicia
- Poznaj Marka Cecułę i jego międzynarodowy dorobek
- Sprawdź kto finansuje projekt i jak wziąć w nim udział
Przyjdź na Plac Najświętszej Marii Panny w Kielcach i zobacz odbicia
Na Placu Najświętszej Marii Panny przed Bazyliką Katedralną zostanie osadzona płaska, lustrzana tafla szkła o wymiarach 2 m x 2 m. Element wtapia się w nawierzchnię chodnika, nie zaburzając przestrzeni, a jednocześnie tworzy efekt ruchomego obrazu — instalacja ma zachęcać przechodniów do aktywnego udziału i zabawy z własnym odbiciem. Otwarcie zaplanowano na sobotę 4 października o godz. 12, a organizatorem wydarzenia jest Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Poznaj Marka Cecułę i jego międzynarodowy dorobek
Autor instalacji to Marek Cecuła — artysta i projektant, były dziekan wydziału ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku oraz profesor w National College of Art and Design w Bergen i w Royal College of Art w Londynie. Jego prace trafiły do kolekcji takich instytucji jak Victoria & Albert Museum w Londynie, Museum of Fine Arts w Houston, Museum of Arts and Design w Nowym Jorku oraz Le Musée Royal de Mariemont w Belgii. Cecuła założył firmę Modus Design działającą od 1980 roku; obecnie biuro projektowe funkcjonuje w Grocholicach koło Ćmielowa. W 2013 roku został zaproszony przez Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież do stworzenia Ćmielów Design Studio, gdzie pełni funkcję dyrektora artystycznego. Jego twórczość łączy wzornictwo, rzemiosło i sztukę — od końca lat 80. sprzeciwiał się masowej komercjalizacji, proponując alternatywne połączenia sztuki użytkowej i dekoracyjnej.
Sprawdź kto finansuje projekt i jak wziąć w nim udział
Projekt „Niebo Kielc” został dofinansowany z programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2025, ze środków budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instalacja ma charakter publiczny i interaktywny — wystarczy podejść, wejść na plac i obserwować, jak zmienia się przestrzeń pod wpływem ruchu ludzi i światła. Fotografie wydarzenia wykonała Monika Cybulska / BWA.
na podstawie: UM Kielce.
Ostatnie Artykuły

Park Miejski wypełni się muzyką i zabawą. Dżem zagra w sobotni wieczór

Powiat kielecki szykuje nowe zabezpieczenia. W planach są strażacy, drogi i schrony

Kielce stawiają na naukowców z zagranicy. Nowa sieć ma przyciągać talenty

Basen Letni rusza z darmowym otwarciem i sportową sobotą

Święto Kielc ze sportową sceną i darmowymi kajakami na Stawie Miejskim

Przy DK42 powstanie nowy ciąg pieszo-rowerowy. Połączy Nowy Kazanów z Końskimi

Basen letni na Szczecińskiej otwiera sezon. Pierwszy dzień będzie darmowy

Pierwsze pasowanie na czytelnika w Kielcach - mały gest, wielka przygoda

Święto Kielc w ruchu. Korowód, taniec i bezpłatne kajaki przyciągną uwagę miasta

Kultura nie idzie na urlop - świętokrzyskie instytucje szykują lato

Pałki teleskopowe i wybita szyba na Baranówku - para wpadła tego samego dnia

Cztery linie pojadą inaczej na Warszawskiej. Zmiany ruszają w czwartek

Kadra U-16 ćwiczy w Kielcach. W lipcu ma wrócić na kolejne zgrupowanie

Kielce szykują się na upał. Miasto prosi o wodę dla zwierząt
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Józefa w Kielcach - msze, adoracja, sakramenty
- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach - kontakt, procedury i dotacje
- Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach - kontakt, paszporty, pobyt cudzoziemca
- Komisariat Policji IV w Kielcach - kontakt, godziny, zgłoszenia
- POLREGIO Świętokrzyski Zakład w Kielcach - kontakt, rozkład jazdy i bilety
- Świetlica Wspierająco-Integrująca "PLUS" w Kielcach - zajęcia, zapisy i godziny
