Kalendarz imprez powiatu kieleckiego na 2023 rok jest imponujący. Są w nim zarówno dobrze znane mieszkańcom wydarzenia, jak i zupełnie nowe. To w sumie 23 imprezy.
O planowanych w 2023 roku imprezach opowiadali: starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta Tomasz Pleban i członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach - Cezary Majcher i Mariusz Ściana, podczas spotkania z dziennikarzami lokalnych redakcji. Na konferencji w Starostwie Powiatowym w Kielcach obecny był także Dariusz Czechowski starosta powiatu włoszczowskiego i Teresa Chudy dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno- Rekreacyjnego we Włoszczowie.
Starosta kielecki Mirosław Gębski przestawił planowany kalendarz imprez powiatu kieleckiego na 2023 rok. Jak zaznaczył, pozostały w nim te wszystkie wydarzenia, które były organizowane w ubiegłym roku, ale jak podkreślił doszło też kilka nowych uroczystości związanych między innymi z rocznicą pacyfikacji Michniowa.
Są też inne nowe imprezy zaplanowane na ten rok. Wśród nich dwudniowy rajd pieszy „Jak Czarnecki do Poznania”, który odbędzie się 24 i 25 czerwca, a rozpocznie się w Chęcinach.
- Ojciec Stefana Czarneckiego był starostą chęcińskim, a także sam Stefan Czarnecki rok przed śmiercią w 1664 roku został starostą chęcińskim. Tym rajdem chcemy przypomnieć i poinformować nie tylko mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ale i całej Polski, że Stefan Czarnecki pochodzi z Czarncy i tam też spoczywa. To znamienita postać, uwieczniona w hymnie narodowym. Ostatnio grupa lewackich polityków chciała usunąć hetmana z hymnu, mówiąc że był rozrabiaką, warchołem. My się na to nie zgadzamy. To była znamienita postać, obrońca polskości i chrześcijaństwa. Myślę, że tym rajdem pieszym przypomnimy o zasługach Stefana Czarneckiego i poinformujemy mieszkańców i świętokrzyskiego i całej Polski, że tak znamienita postać spoczywa w powiecie włoszczowskim, w kościele w Czarncy - mówił starosta kielecki Mirosław Gębski.
To impreza organizowana wspólnie z powiatem włoszczowskim, dlatego do udziału w rajdzie zapraszał także starosta włoszczowski, który był obecny na konferencji.
- Zapraszam wszystkich, szczególnie młodzież. Musimy pamiętać o naszej historii, o Stefanie Czarnecki, który był patriotą, walczył o Polskę - mówił starosta włoszczowski Dariusz Czechowski.
W tym roku, już po raz piąty odbędzie się Rowerowy Rajd Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych z Zagnańska do Lasocina - o którym wspomniał podczas spotkania z dziennikarzami - starosta kielecki. To wydarzenie o turystyczno- patriotycznym charakterze, które z roku na rok obejmuje swoim zasięgiem kolejne powiaty - Liczę, że w piątej jubileuszowej edycji rajdu, 12 sierpnia pojedzie pięć powiatów: kielecki, włoszczowski, konecki, jędrzejowski i zawierciański. W ubiegłym roku mieliśmy patronat honorowy nad rajdem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka - mówił starosta kielecki Mirosław Gębski.
Starosta wymienił też inne imprezy powiatowe z tegorocznego kalendarza. Mówił o widowisku plenerowym „Opowieść jako żywa”, które odbędzie się 20 sierpnia na Świętym Krzyżu. - To wydarzenie przypomina księcia wojewodę Jeremiego Wiśniowieckiego, który spoczywa na Świętym Krzyżu. Poprzednie dwie edycje tego wydarzenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego mam nadzieję że tak będzie również w tym roku. W poprzednich latach mieliśmy patronat prezydenta Andrzeja Dudy nad tym widowiskiem - opowiadał Mirosław Gębski.
Starosta zapraszał też na Halowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej Samorządowców o Puchar Starosty Kieleckiego, które odbędą się juz 18 marca w Łagowie. Wspomniał też o Powiatowej Senioradzie, 28 maja. - Pierwsza odbyła się w Łagowie i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem seniorów, dlatego kontynuujemy tę imprezę, która w tym roku odbędzie sie w Nowej Słupi - mówił starosta.
Kolejna imprezy, którą także wymienił starosta, to Pieszy Rajd Samorządowców po Powiecie Kieleckim z Piekoszowa do Bobrzy - 2 września, podczas którego samorządowcy z powiatu kieleckiego ze wszystkich gmin będą się integrować.
Także w tym roku odbędzie się Festiwal Smaków Babiego Lata w Ciekotach. Impreza, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. -W dwóch poprzednich edycjach mieliśmy patronat małżonka prezydenta Agaty Kornhauser - Dudy- podkreślił starosta kielecki.
Podczas Festiwalu Smaków Babiego Lata organizowany jest między innymi konkurs „Smaki lata zamknięte w słoikach”, w którym w ubiegłym roku triumfowało KGW Sasanki z Mniowa. Panie były obecne na konferencji poświęconej kalendarzowi imprez i dzieliły się swoimi wyśmienitymi potrawami, które specjalnie przygotowały.
W kalendarzu tegorocznych imprez jest też kilka turniejów sportowych, o których także wspominał starosta kielecki. To Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu w Kielcach, który odbędzie się 8 października w Zagnańsku, a także Powiatowy Turniej Halowej Piłki Szkół Podstawowych o Puchar Starosty Kieleckiego- 4 listopada w Mniowie i Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego Samorządowców - 25 listopada w Piekoszowie - wyliczał starosta Mirosław Gębski.
Z kolei wicestarosta kielecki Tomasz Pleban opowiadał o wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy pacyfikacji Michniowa, w które aktywnie włączył się powiat kielecki przygotowując kilka imprez . To Powiatowy Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej. - Wiemy skąd się wzięła pacyfikacja Michniowa, wiemy jaka była współpraca z Armią Krajową w związku z tym chcemy propagować wśród szkół ponadpodstawowych wiedzę o Armii Krajowej. Jednym z elementów tego konkursu jest temat pacyfikacji Michniowa -mówił wicestarosta, który wspomniał też o kolejnych imprezach związanych z rocznicą pacyfikacji Michniowa. Nowością jest rowerowy Rajd Gwieździsty, który odbędzie się 8 lipca. - Ten rajd planujemy zakończyć w Michniowie, w miejscu kaźni, a zorganizujemy go wspólnie z kuratorium oświaty - mówił Tomasz Pleban. - Będzie również Rajd Szkół imienia Bohaterów Armii Krajowej, który rozpocznie się w Bodzentynie, a zakończy w Michniowie. Tę imprezę kierujemy przede wszystkim do szkół podstawowych z terenu powiatu kieleckiego, ale nie tylko. Chcemy zachęcić do udziału w rajdzie także szkoły, które mają patrona -bohatera Armii Krajowej. To wydarzenie organizujemy we współpracy z wieloma podmiotami - starostwem skarżyskim, kuratorium oświaty, czy miastem Suchedniów. Szykuje się spora impreza- mówił wicestarosta.
Tomasz Pleban wspomniał także o innych powiatowych imprezach z tegorocznego kalendarza: Przeglądzie Orkiestr Dętych w Daleszycach - 14 maja, a także Jarmarku Świętokrzyskim na Świętym Krzyżu - 21 maja, organizowanym z wielkim rozmachem, na który przybywa mnóstwo ludzi z całej Polski. Również na Świętym Krzyżu odbędzie się w tym roku Przegląd Zespołów Chóralnych. Wydarzenie zaplanowano 24 września.
W tegorocznym kalendarzu imprez powiatowych nie mogło zabraknąć także tych, które popularyzują polskie tradycje kulinarne. Na „Bitwę Regionów” do Jaworzni zapraszał członek Zarządu Powiatu w Kielcach - Cezary Majcher. - 16 lipca w Jaworzni odbędzie się konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich, na który już teraz serdecznie zapraszamy nie tylko koła z powiatu, ale również z całego województwa świętokrzyskiego,bo mają się czym chwalić. Nasz region słynie z wielu wspaniałych potraw, dlatego warto je zaprezentować w konkursie - zachęcał Cezary Majcher.
Z kolei Mariusz Ściana członek Zarządu Powiatu w Kielcach opowiadał o tegorocznym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów, którego nie mogło zabraknąć w kalendarzu imprez. - Finał tradycyjnie odbywa się w Chmielniku, w atmosferze piknikowej. W tym roku zaplanowany jest na 6 sierpnia, a odbędzie się po raz drugi w parku. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie udziałem w tej imprezie organizujemy także eliminacje, które odbędą się 4 czerwca w Piekoszowie, 11 czerwca w Ciekotach i 18 czerwca w Chmielniku - wyliczał Mariusz Ściana.
Także w sierpniu, odbędą się Dożynki Powiatowe, dokładnie 27 sierpnia. - To czas, kiedy będziemy dziękować za plony i pracę rolnikom. W tym roku dożynki powiatowe organizujemy w Rakowie wspólnie z gminą Raków. Będzie bardzo dużo gości, już dziś serdecznie wszystkich zapraszam - mówił Mariusz Ściana.