Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety w ciąży. Podczas tego procesu towarzyszą jej więc różnorodne emocje, co wiąże się z ogromnym wysiłkiem psychicznym oraz fizycznym. W tym momencie wsparcie innych osób jest więc kluczowe. Oprócz obecności bliskich niektóre kobiety decydują się również na zatrudnienie douli. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jak uzyskać kwalifikacje? Sprawdźmy!
Kim jest doula?
Doula stanowi wsparcie dla kobiety w ciąży. Podczas tego procesu i porodu współpracuje ona z lekarzem i położną. Podczas przeglądania oferty pracy można poznać obowiązki osoby na tym stanowisku, do których należy udzielanie emocjonalnego, informacyjnego czy fizycznego wsparcia. Doula towarzyszy kobiecie wraz z partnerem podczas porodu, wykonuje masaże czy podaje napoje. Po samym porodzie stanowi ona źródło informacji związanych z prawidłową opieką nad dzieckiem — uczy ona np. przewijać dziecko czy je karmić. Stanowi więc wsparcie dla kobiety w ciąży przez cały czas, pomagając jej podczas tego okresu.
Jakie należy spełnić wymagania podczas ubiegania się o stanowisko douli?
Aby móc ubiegać się o pracę douli nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. Ważniejsze od tego jest ukończenie specjalnego szkolenia, które przygotowuje do wykonywania tej roli. Podczas niego osoby przygotowujące się do pracy douli są w stanie poznać wszystkie obowiązki oraz sprawdzić, czy ta praca jest dla nich odpowiednia. A także zobaczą, jak sobie radzą z poszczególnymi zadaniami.
Odpowiedni charakter - co jest ważne w pracy douli?
Jednocześnie bardzo ważny jest charakter i usposobienie douli. Powinna być to osoba otwarta, komunikatywna, ciepła oraz wzbudzająca zaufanie. Przez cały czas pracy współpracuje ona z ciężarną, ważne więc, aby była wyrozumiała oraz spokojna. Ponadto musi mieć wiedzę teoretyczną z zakresu faz porodu oraz przebiegu ciąży, tak aby móc pełnić swoją funkcję w jak najlepszy sposób. Aby jakość usług świadczonych przez doulę była na jak najlepszym poziomie, osoby na tym stanowisku muszą ciągle się dokształcać oraz uczęszczać na szkolenia, tak, aby być w pełni gotowe na pełnienie tej funkcji. Równie ważna w pracy douli jest dyspozycyjność — spotkania z ciężarnymi są ustalane z wyprzedzeniem, warto jednak być przygotowanym na różnorodne sytuacje i wyjątki.