Znów zabrzmi tradycyjna ludowa muzyka, ale będzie też muzykowanie na „góralską nutę”. Nie zabraknie wyjątkowego rękodzieła artystycznego lokalnych twórców i oczywiście pysznej regionalnej kuchni. Już w najbliższą niedzielę 21 maja po raz XVI spotkamy się na Świętym Krzyżu na Jarmarku Świętokrzyskim.

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca jedną z największych tegorocznych imprez plenerowych powiatu kieleckiego - XVI Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu.
Licznie zebranych przedstawicieli lokalnych mediów powitał wicestarosta kielecki Tomasz Pleban oraz członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk, Cezary Majcher i Mariusz Ściana.
W konferencji uczestniczyli również Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, Katarzyna Cedro dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach w gminie Nowa Słupia oraz dyrektor Wydziału Edukacji Kultury, Sportu i Turystyki w kieleckim starostwie Izabela Dziewięcka.

- W tym roku jarmark organizujemy pod hasłem „Graj Kapelo...”, dlatego nie zabraknie tradycyjnej ludowej muzyki. Będzie szereg ciekawych występów kapel , nie tylko z naszego regionu. Podczas jarmarku będzie można też podziwiać piękne rękodzieło artystyczne, stworzone przez lokalnych twórców i oczywiście posmakować regionalnych przysmaków - wylicza wicestarosta kielecki Tomasz Pleban.

- Jarmark rozpocznie się o godzinie 11:40 uroczystym przejściem procesji sprzed Bazyliki Mniejszej na Błonia, gdzie odprawiona zostanie Msza Święta polowa. Następnie, od godziny 13:00 zaplanowaliśmy prezentacje artystyczne. Wystąpią artyści z powiatu kieleckiego między innymi Kapela z Kakonina, Kapela Adaśki , Kapela Typowy Janus, Kapela Żeromszczyzna. Będą też goście z Podhala - Kapela Bukowianie z Bukowiny Tatrzańskiej, która zagra na "góralską nutę" - opowiada członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.

To nie koniec atrakcji. - Sprzęt wojskowy zaprezentują służby mundurowe. Ponadto na jarmarku pojawi się wielu wystawców rękodzieła ludowego z regionu świętokrzyskiego, którzy pokażą swoje prace. Na stoiskach promocyjnych zaprezentują się gminy powiatu kieleckiego i oczywiście nie zabraknie regionalnych smakołyków - mówi członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher.

W dniu Jarmarku Świętokrzyskiego, w niedzielę 21 maja organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd na Święty Krzyż. - Dla tych, którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu i skorzystać z przygotowanych atrakcji zapewnimy bezpłatny transport, kursujący wahadłowo z parkingu w Hucie Szklanej pod Bazylikę na Święty Krzyż. Będzie można z niego skorzystać w godzinach od 9:00 do 18:00 - informuje członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana. - Zmotoryzowani mogą pozostawić swoje samochody na parkingach w Hucie Szklanej. Autem będzie można wjechać na górę tylko po okazaniu "wjazdówki". Zapraszamy na jarmark. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny - dodaje.

Na jarmark zaprasza również gospodarz terenu - Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu. - Jarmark odbędzie się na błoniach, mieszczących się za bazyliką. Już po raz 16 zapraszamy wszystkich na Święty Krzyż na to wielkie i ważne wydarzenie. Kontynuujemy ideę ojców benedyktynów, którzy blisko 800 lat byli na Świętym Krzyżu, modlili się, pracowali i wiemy, że bardzo szeroko wspierali kulturę - mówi superior klasztoru na Świętym Krzyżu.

Jednym ze współorganizatorów wydarzenia jest Miasto i Gmina Nowa Słupia - Przedstawimy autorski program artystyczny, który połączy pokolenia. Przygotował go pan Grzegorz Michta. Wystąpi Koło Gospodyń Wiejskich „ Modrzewianki” i zespół„Chełmowianie”. Zaprezentuje się też najmłodsze pokolenie. Oprócz tego zobaczymy Amatorski teatr „Święty Spokój” z gminy Nowa Słupia i jego nagradzanego na wielu przeglądach artystę Tomasz Andzela, który połączy elementy muzyczne i taneczne - słowem - opowiada dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach w gminie Nowa Słupia, Katarzyna Cedro.

Jarmark Świętokrzyski organizuje Starostwo Powiatowe w Kielcach wraz ze współorganizatorami: Miastem i Gminą Nowa Słupia oraz Gminą Bieliny, dzięki gościnności Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego.