Utworzenie Punktu Doradztwa dla Młodzieży w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach oraz Mobilnych Punktów Doradztwa w 9 gminach powiatu kieleckiego zakłada projekt pilotażowy PUP pn. ”Doradzamy - Pomagamy”. Jest on skierowany do osób do 30 roku życia.
Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach jako jeden z 4 z województwa świętokrzyskiego pozyskał środki z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na realizację projektu pilotażowego ”Doradzamy - Pomagamy”.
Założeniem projektu jest przetestowanie innowacyjnych metod wsparcia celem wyeliminowania barier u osób młodych do 30 r.ż. uniemożliwiających im podjęcie zatrudnienia. Bariery te nie zawsze wiążą się z brakiem doświadczenia zawodowego, którego ludzie młodzi nie zdążyli jeszcze nabyć po skończonej edukacji, ale również mogą mieć podłoże psychologiczne, zdrowotne, społeczne czy ekonomiczno - finansowe. W tym celu Punkt Doradztwa dla Młodzieży „Doradzamy Pomagamy” będzie oferował wsparcie w zakresie aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego, pomocy społecznej, doradztwa psychologicznego, doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej oraz doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego.
Projekt realizowany będzie we współpracy z 9 gminami powiatu kieleckiego - (Bodzentyn, Chmielnik, Daleszyce, Łagów, Łopuszno, Nowa Słupia, Pierzchnica, Strawczyn i Raków).
Głównym założeniem przedsięwzięcia jest utworzenie Punktu Doradztwa dla Młodzieży w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy. Osoby do 30 roku życia otrzymają w nim pomoc w zakresie:
• aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego;
• pomocy społecznej;
• doradztwa psychologicznego;
• doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej;
• doradztwa prawnego i ekonomiczno - finansowego.
W lipcu i w sierpniu planowane są prace związane z organizacją punktu. Punkt jak również nabór uczestników projektu ruszy we wrześniu. Będzie on dostępny dla osób do 30 r. ż. od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu tj. od godz. 7.00 do godz. 15.00. Dwa razy w tygodniu godziny pracy punktu będą wydłużone do godziny 16.00.
PUP w ramach akcji informacyjno-promocyjnych przewiduje uczestnictwo w cyklicznych imprezach plenerowych odbywających się na terenie Powiatu Kieleckiego Ziemskiego przy wykorzystaniu „Infonamiotów”. Podczas wyjazdów pracownicy PUP będą zachęcać młodych do 30 roku życia do udziału w rozmowach doradczych, skorzystania z informacji o sytuacji na rynku pracy, diagnozy stopnia motywacji do poszukiwania zatrudnienia oraz porad prawnych, socjalnych i psychologicznych w utworzonych Punktach Doradztwa.
Zainteresowany potencjalny uczestnik projektu ( osoba bezrobotna) będzie kierowany przez pośrednika pracy na wizytę do Doradcy zawodowego, a ten z kolei przy użyciu odpowiednich narzędzi doradczych w ramach potrzeby skieruje takiego uczestnika do skorzystania z doradztwa psychologicznego. Uczestnicy projektu będą mieli możliwość skorzystania również z informacji w zakresie możliwych form pomocy społecznej. Zaangażowani w projekcie uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z 2 dodatkowych obszarów doradztwa:
1) doradztwo w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej- 9 uczestników wytypowanych przez psychologa w trakcie indywidualnych konsultacji psychologicznych, którzy będą mogli skorzystać z tzw. „Bonu zdrowotnego” w wysokości 1.000 zł brutto. Oferował on będzie 1 rodzaj usługi zdrowotnej z poniżej wymienionych:
• wizyta u okulisty (konsultacja specjalistyczna, badanie wzroku oraz refundacja
kosztów zakupu okularów);
• konsultacja dietetyczna;
• konsultacja logopedyczna.
2) doradztwo prawne i ekonomiczno-finansowe dostępne dla wszystkich uczestników projektu (skierowanych przez pośrednika pracy).
Uczestnicy projektu pilotażowego będą również mogli skorzystać z tzw. Kosztowych form wsparcia:
• Trening stażowy skierowany do 15 uczestników projektu, którzy zostaną wytypowani wspólnie przez Pośrednika pracy i Doradcę zawodowego. Bezpośredni monitoring nad uczestnikiem, odbywającym trening stażowy będzie sprawował Pośrednik pracy;
• Szkolenia indywidualne skierowane do 15 uczestników projektu, którzy zostaną wskazani wspólnie przez Pośrednika pracy i Doradcę zawodowego.
Planowana liczba uczestników projektu to 60 osób.
W 9 najdalej oddalonych od siedziby PUP gminach, zostaną utworzone Mobilne Punkty Doradztwa na podstawie porozumień podpisanych z zainteresowanymi jednostkami. Zgodnie z ich zapisami zadaniami Gmin jako partnerów projektu będzie udostępnienie pomieszczenia wraz z wyposażeniem przeznaczonego na Mobilny Punkt Doradztwa, we wskazany w harmonogramie projektu dzień miesiąca oraz oddelegowanie wybranego Pracownika Socjalnego do ww. punktu
w celu udzielania informacji/wsparcia w zakresie możliwych form pomocy społecznej. Planowane są 3 wyjazdy do każdej z 9 gmin. W Mobilnym Punkcie Doradztwa dyżur będą pełnić również oddelegowani pracownicy PUP w Kielcach tj. pośrednik pracy i/lub doradca zawodowy.
Okres realizacji : 03.07.2023r.- 31.12.2024r.
Całkowita wartość projektu : 931 657,25 zł.