Nerina Bowdena – roślina o atrakcyjnych kwiatostanach

Nerina Bowdena to atrakcyjna roślina cebulowa, która z wyglądu nieco przypomina popularną lilię. Nerina może być prawdziwą ozdobą rabat kwiatowych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że wywodzi się ona z cieplejszych regionów i w związku z tym nie posiada odporności na mróz. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup cebul neriny?

Nerina Bowdena – podstawowe informacje o roślinie

Nerina Bowdena jest to cebulowa roślina dekoracyjna wchodząca w skład rodziny amarylkowatych. W naturalnych warunkach możemy ją spotkać w Afryce Południowej. Natomiast jako roślina uprawna jest ona popularna w wielu krajach świata. W zależności od odmiany osiąga ona od 30 do 80 centymetrów wysokości. Jej częścią podziemną jest cebula mająca do kilku centymetrów średnicy, która jest pokryta suchymi łuskami. Roślina posiada równowąskie, zielone liście pokryte woskowym nalotem – ich długość może dochodzić nawet do 30 centymetrów. Nerinę uprawia się dla bardzo efektownych kwiatów z pofalowanymi płatkami, które z wyglądu przypominają kwiaty lilii, choć są od nich drobniejsze i delikatniejsze. Przybierają one barwę różową lub różowo-białą. Posiadają bardzo przyjemny zapch. Dla ogrodników ogromną zaletą jest późny okres kwitnienia tej rośliny, który rozpoczyna się we wrześniu i może trwać nawet do listopada. Dzięki temu nerina jest znakomitą ozdobą jesiennego ogrodu, kiedy większość dekoracyjnych roślin zaczyna już przekwitać. Nerina Bowdena nadaje się na rabaty kwiatowe, można ją również uprawiać w donicach.

Nerina Bowdena – jak wygląda jej uprawa w polskim ogrodzie

Zanim kupimy cebule neriny bowdeny musimy zdać sobie sprawę, że roślina ta wywodzi się ze znacznie cieplejszego klimatu. Z tego względu ważne jest, żeby zapewnić jej stanowisko słoneczne (powinna poradzić sobie także w półcieniu, jednak wówczas jej kwitnienie będzie słabsze), osłonięte od silnych wiatrów i ciepłe.

Idealna gleba dla tej rośliny powinna być zasobna w składniki pokarmowe, przepuszczalna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna, o pH zbliżonym do obojętnego (jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest kwaśna, przed posadzeniem neriny należy wymieszać ją z wapnem).

Nerina nie toleruje większych przymrozków, dlatego jej cebule należy sadzić bezpośrednio do gruntu w kwietniu lub w maju. Sadząc cebule pamiętajmy, że powinny one znaleźć się na takiej głębokości, żeby ich wierzchołek znajdował się tuż pod powierzchnią ziemi. Pamiętajmy, że rośliny te będą się rozrastać. Z tego względu dobrze jest zachować co najmniej 20-centymetrowe odstępy pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.

Po przekwitnięciu neriny należy ściąć łodygę, jednak pozostawić liście. Dopiero po przekwitnięciu liści wykopujemy cebule. Należy przechowywać je w temperaturze około 5 stopni Celsjusza.

Nerina Bowdena – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Nerina Bowdena musi być regularnie podlewana. Nie można jednak przesadzać z ilością wody, gdyż jej nadmiar spowoduje gnicie cebul. Pamiętajmy również o usuwaniu chwastów i nawożeniu. Roślinę trzeba chronić przed szkodnikami i chorobami.

Jak wybrać najlepsze cebule neriny?

Idealne do posadzenia cebule neriny powinny być duże i jędrne. Koniecznie sprawdźmy czy nie posiadają one otworów ani innych uszkodzeń mechanicznych (mogą one świadczyć o ataku szkodników). Nigdy nie kupujmy cebul niewiadomego pochodzenia. W sytuacji, gdy zamawiamy cebule neriny przez internet i nie możemy się im przyjrzeć z bliska, dobrze jest wybierać tylko taki towar, który pochodzi z oferty polskich, renomowanych producentów. Ci zazwyczaj pracowali na swoją renomę latami i nie mogą pozwolić sobie na sprzedaż wybrakowanego towaru.