Straż pożarna pełni bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o zapewnianie bezpieczeństwa społeczeństwa. Mowa tutaj nie tylko o ratowaniu ludzi i mienia w przypadku pożarów, ale także pomocy w przypadku wypadków, katastrof naturalnych i innych zagrożeń. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie w Polsce funkcjonują dwie główne formacje straży pożarnych – Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne. Warto wiedzieć, czym różnią się strażacy służący w poszczególnych formacjach.
Zawodowy strażak w Państwowej Straży Pożarnej
PSP jest zawodową formacją strażacką, która działa na terenie całego kraju. Jako centralna instytucja podlega MinisterstwuSpraw Wewnętrznych i Administracji. Strażacy PSP to osoby zatrudnione na pełnym etacie, wynagradzane za swoją służbę. Pozostają w całodobowej gotowości – tak, aby skutecznie i szybko reagować na wszelkie zagrożenia. Jak zostać strażakiem i jakie są zarobki opisano na straz.ketrzyn.pl.
Głównym zadaniem strażaków PSP jest prowadzenie działań ratowniczych, także na dużą skalę, zwłaszcza w przypadku klęsk żywiołowych, katastrof i sytuacji, w których konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu. Do zadań zawodowych strażaków należy również współpraca z innymi służbami ratowniczymi, tak aby wszelkie działania ratunkowe były przeprowadzane w sposób kompleksowy i profesjonalny. PSP odgrywa również bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o prewencję pożarową. Strażak PSP w swojej codziennej pracy przeprowadza inspekcję terenów i budynków, sprawdza zgodność z przepisami przeciwpożarowymi oraz prowadzi działania informacyjne i edukacyjne.
Służba w Ochotniczej Straży Pożarnej
W ochotniczych strażach pożarnych pracują strażacy ochotnicy. Ochotnicza Straż Pożarna działa w każdej gminie i wiejskiej miejscowości. To lokalna jednostka, która jest finansowana i organizowana przez społeczność zamieszkałą w danym regionie. Podstawowa różnica pomiędzy strażakami PSP a OSP jest taka, że strażacy ochotnicy są osobami, które dobrowolnie oddają swój czas i zaangażowanie na rzecz ochrony danego społeczeństwa.
Do głównych zadań strażaka OSP należy ochrona życia, zdrowia i mienia mieszkańców danej miejscowości oraz najbliższych okolic. Strażacy OSP czynnie biorą udział w:
- akcjach ratowniczych,
- gaszeniu pożarów,
- likwidacji skutków klęsk żywiołowych,
- udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach.
Strażacy OSP zazwyczaj angażują się w działania prewencyjne. Obejmują one prowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnych, propagowanie bezpiecznych zachowań w codziennym życiu oraz organizację szkoleń dla lokalnych społeczności. Strażacy OSP są osobami przeszkolonymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy.Wiedzę tę mogą wykorzystać w wielu codziennych sytuacjach.
Śmiało można stwierdzić, że obie formacje straży pożarnej pełnią bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o zapewnianie bezpieczeństwa i ochronę życia ludzkiego. Jedyna różnica polega na tym, że PSP to zawodowa formacja, która przeprowadza duże i skomplikowane akcje ratunkowe na terenie całego kraju. OSP natomiast działa na szczeblu lokalnym i uznawana jest za podstawowy poziom ochrony społeczeństwa.