Michał Kopeć, Stefania Golenia, Amatorski Teatr „Święty Spokój” oraz Zespół Folklorystyczny Brzezinianki - to oni, decyzją komisji konkursowej, wybitnie wyróżniają się w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w powiecie kieleckim. I właśnie za tę działalność otrzymali nagrody główne i wyróżnienia w tegorocznej edycji Dorocznych Nagród Starosty Kieleckiego.
Nagrody przyznawane są raz w roku za działalność lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla kultury i promocji powiatu kieleckiego. Honorowani są nimi twórcy - osoby i zespoły, którzy angażują się w utrwalanie lokalnego dziedzictwa. Tradycyjnie nagrody i wyróżnienia wręczane są podczas Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Tak też było tym razem. W Parku Miejskim w Chmielniku przyznano dwie nagrody główne i dwa wyróżnienia.
- Poziom w tym roku był bardzo wysoki, do komisji konkursowej napłynęło wiele zgłoszeń. Cieszę się, ze wspólnie udało nam się wybrać najlepszych z najlepszych. Serdecznie gratuluję wyróżnionym. Cieszę się, że możemy doceniać zasłużonych dla kultury w powiecie kieleckim - powiedział Mirosław Gębski starosta kielecki.
W kategorii „Twórca dzieła lub wydarzenia” nagrodę główną w wysokości 1 600 złotych i statuetkę „Gloria” otrzymał Michał Kopeć z gminy Zagnańsk.
Michał Kopeć prowadzi dwa zespoły ludowe: KGW Brzezinianki z Brzezinek oraz KGW Lubrzanka z Mąchocic Kapitulnych. Z KGW Lubrzanka wystawia sztuki teatralne tj. „Dziady” i „Balladyna”. Z KGW Brzezinianki nagrał 3 teledyski, które były transmitowane w TVP oraz nakręcił film krótkometrażowy „Antek”, czym wyznaczył nowy kierunek w działalności kół gospodyń. Prowadzi również dwa chóry: Chór Con Passione z Zagnańska oraz Chór Masłowianie z Masłowa, z którymi zdobywa liczne laury na konkursach regionalnych. Z chórem Con Passione nagrywał m.in. teledyski, które promują gminę Zagnańsk.
Michał Kopeć występuje jako pianista, akompaniator na wydarzeniach promujących powiat. Uczestniczy regularnie w przeglądzie pieśni sakralnej i patriotycznej. Współtworzył cykliczne wydarzenie „Pieśniobranie”, w które angażował chóry - Con Passione, Masłowianie oraz KGW Lubrzanka i Brzezinianki.
W tej samej kategorii wyróżnienie (600 zł) otrzymała Stefania Golenia. Stefania Golenia od 59 lat jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”. Potrafi haftować, tworzyć wycinanki z papieru, przygotowywać tradycyjne dekoracje świąteczne bożonarodzeniowe i wielkanocne. Jej największą pasją jest bibułkarstwo, czyli sztuka tworzenia ozdobnych kwiatów z bibuły i krepiny. Poza kwiatami, w ramach rękodzieła ludowego tworzy również pająki, (czyli dekoracje sufitowe wykonane z elementów drewnianych, słomy, kolorowego papieru, bibuły, wstążek, muliny, wełny, grochu, piórek), wycinanki z papieru (w tym papierowe obrusy, bieżniki, firanki oraz ozdoby na ścianę i okna), bukiety z suszek i traw, które są ozdobą wieńców dożynkowych, pisanki, a także szyje i organizuje pokazy oraz warsztaty jak wykonywać lalki gałgankowe. Jest współautorką wielu pieśni, przyśpiewek i wierszy. Współtworzy autorskie programy i scenariusze obrzędów.
Jako Kowalanka pielęgnuje i przekazuje dawne zwyczaje i obyczaje ziemi kieleckiej poprzez strój, śpiew, gawędziarstwo i rękodzieło ludowe. Jest inicjatorką cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży poświęconych tematyce bibułkarstwa, prowadzonych w gminie Nowiny oraz okolicznych miejscowościach. Uczy również dzieci, jak wykonać tradycyjne palmy wielkanocne oraz wielu technik dekorowania pisanek i ozdób bożonarodzeniowych.
To wyjątkowa artystka i twórczyni rękodzieła ludowego. Oprócz kompozycji tworzonych wg tradycyjnych zasad i wzorów, tworzy również formy nowatorskie, uwzględniające współczesne potrzeby i upodobania. Jej współczesne dzieła tkwią jednak w tradycyjnej konwencji ludowej naszego regionu.
Nagrodę główną w kategorii „Zespół artystyczny” (2500 zł) przyznano dla Teatru „Święty Spokój”, który powstał w 2013r; działa przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach przy wsparciu merytorycznym i finansowym Stowarzyszenia Zdrowy Człowiek „Emeryk”. Stworzył nie tylko różnorodne widowiska sceniczne (wystawiane i cenione na wielu festiwalach, scenach i plenerach), lecz przede wszystkim znakomity zespół entuzjastów sztuki Melpomeny, który z doświadczeniami z wielu dziedzin aktywności zawodowej, kształcą swój teatralny warsztat i przygotowują kolejne wydarzenia.
Członkowie teatru zdobywają szlify i umiejętności, poszerzają swój repertuar, kształcą się aktorsko i przygotowują nowe premiery np. dramat Adama Mickiewicza „Dziady część II”, program kabaretowy „Być kobietą” oraz komedię wg. scenariusza Izabeli Degórskiej - „Żabulka”. Teatr reprezentuje województwo świętokrzyskie podczas ogólnopolskich przeglądów i konkursów. W 2022r. teatr ze spektaklem „Dziady” uzyskał kwalifikację do 5 ogólnopolskich przeglądów teatralnych zdobywając nagrody i wyróżnienia m.in. :
1. Nagroda indywidualna dla Tomasza Andzela za rolę Guślarza w spektaklu „Dziady” podczas XXXIX Ogólnopolskich Spotkaniach Amatorskich Teatrów Dramatycznych, Komediowych, Publicystycznych, Teatrów Ruchu, Poezji i Kabaretów „PROSCENIUM 2022” w Nysie. Tomasz Andzela zdobył Srebrny Gwóźdź - II miejsce dla najlepszego aktora.
2. Wyróżnienie dla teatru na spektakl „Dziady” oraz nagroda indywidualna dla najlepszego aktora dla Tomasza Andzela podczas VI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego OTE w Nagłowicach.
3. Nagroda indywidualna dla Patrycji Mazur za rolę Zosi w spektaklu „Dziady” podczas VII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „OTE Senior” w Chęcinach.
4. Nagroda specjalna za udaną próbę interpretacji dramatu Adama Mickiewicza „Dziady” podczas XX Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias 2022r. w Warszawie.
W 2022r. teatr uzyskał również kwalifikacje do ogólnopolskiego przeglądu RELACJI VII Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych w Stalowej Woli. Amatorski Teatr „Święty Spokój” w ramach propagowania amatorskiego ruchu artystycznego swoje spektakle wystawia również na terenie województwa świętokrzyskiego. Sztuka „Mąż zmarł, ale już mu lepiej” wystawiana była dwukrotnie w Kieleckim Centrum Kultury, w Starachowickim Centrum Kultury oraz poza województwem świętokrzyskim w Ustrzyckim Domu Kultury.
W tej samej kategorii przyznano też wyróżnienie dla Zespołu Folklorystycznego Brzezinianki (1 300,00 zł).
Zespół powstał w 1982 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich i aktywnie działa do dzisiaj. Uświetnia swym śpiewem ważne uroczystości związane ze świętami narodowymi, religijnymi czy imprezami lokalnymi. Podnosi swoje umiejętności artystyczne kultywując tradycje ludowe. „Brzezinianki” chętnie uczestniczą w życiu kulturalnym powiatu występując na uroczystościach gminnych oraz biorą udział w konkursach i corocznych przeglądach dla zespołów folklorystycznych na całym terenie województwa świętokrzyskiego.
Co roku, podczas festynu gminnego w Chałupkach, „Brzezinianki” prezentują obrzędy dotyczące lepienia garnków czyli „Chałupkowe Garcynki”. Inscenizacja przypomina dawną tradycję pracy na kole. Zespół pobudza i aktywizuje działalność kulturalną, wykorzystuje pasję do śpiewania, aby rozbudzać i rozwijać muzyczne zainteresowania wśród młodzieży.
Najważniejsze osiągnięcia zespołu to:
2002r. - III miejsce za obrzęd „Noc Świętojańska” przedstawiony w Brzezinach koło Łodzi; wyróżnienie na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej;
2006r. - III miejsce na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, nagroda podczas występów w powiatowym konkursie „Na Wsi Bezpieczniej”;
2007r. - III miejsce podczas Buskich Spotkań z Folklorem;
- III miejsce podczas II Przeglądu Zespołów Obrzędowych za obrzęd „Chałupkowe Garcynki”;
2022r. - II miejsce na 44 Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej.
Doroczna nagroda za zasługi dla kultury w powiecie kieleckim przyznawana jest już od dwudziestu jeden lat. Po raz pierwszy wręczono ją w 2002 roku za dokonania z 2001 roku. Laureatami zostali wówczas: Adam Wolski z gminy Zagnańsk, Cecylia Korban z gminy Morawica, Kazimierz Podraza z gminy Nowiny oraz Zespół Śpiewaczy Tumlinianki z gminy Zagnańsk. Dotychczas doroczne nagrody i wyróżnienia trafiły do blisko 50 różnych podmiotów.