Praca w trybie home office – jak się zorganizować?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób rozważa możliwość podjęcia pracy w formie zdalnej. Takie rozwiązanie daje pracownikom wiele korzyści. Nie muszą oni bowiem tracić czasu na dojazdy do siedziby firmy ani ograniczać się do wyboru wyłącznie lokalnych pracodawców. Co jest potrzebne do tego, by móc pracować z domu? Jak zorganizować miejsce pracy? Sprawdźmy!

Jak wyposażyć stanowisko pracy home-office?

Wielogodzinna praca przed monitorem jest pracą w pozycji wymuszonej i wymaga pełnego skupienia. Aby móc w pełni skoncentrować się na bieżących zadaniach, warto zadbać o komfortowe wyposażenie: wygodny, ergonomiczny fotel z oparciem, biurko dostosowane do wysokości i szerokości siedziska oraz odpowiednie oświetlenie. Do pracy biurowej sprawdzi się lampka górna lub ścienna, emitująca naturalne, jasne światło.

Do pracy zdalnej powinien służyć osobny pokój, w którym można przechowywać wszystkie ważne dokumenty oraz sprzęt komputerowy. Jeśli mieszkanie lub dom są małe i nie mamy miejsca na gabinet, stwórzmy kącik home-office w salonie albo w sypialni, adaptując wolną przestrzeń przy oknie lub pomiędzy meblami. Na etapie planowania miejsca na mini-biuro warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak ilość dostępnej przestrzeni i doświetlenie.

Komputer do pracy zdalnej - na co zwrócić uwagę?

Każda praca w trybie zdalnym ma swoją specyfikę, dlatego nie ma jednej, prostej odpowiedzi na pytanie: jaki komputer wybrać do domowego biura. Jest to kwestia indywidualnych preferencji oraz wykonywanego zawodu: graficy i programiści często korzystają z komputerów typu PC i potrzebują dwóch monitorów, by móc swobodnie realizować projekty. Copywriterzy, redaktorzy i kosztorysanci bardzo często pracują na laptopach, które zajmują niewiele miejsca w domowej przestrzeni.

Podsumowanie

Na Pracuj.pl i innych portalach ogłoszeniowych można znaleźć wiele ogłoszeń, dotyczących pracy zdalnej. Część pracodawców zapewnia personelowi sprzęt, niezbędny do realizacji zadań na danym stanowisku. Na etapie rozmowy kwalifikacyjnej warto więc uzyskać szczegółowe informacje, dotyczące wymagań stanowiskowych i zapytać rekrutera wprost, jakie zaplecze techniczne oferuje dana firma i czy powinniśmy we własnym zakresie doposażyć swój gabinet w komputery, kamerę lub mikrofon.