Hulajnogi, w tym w szczególności hulajnogi elektryczne cieszą się dużą popularnością. Z uwagi na fakt, że korzystanie ze sprzętu o niskiej jakości może spowodować niebezpieczeństwo dla użytkownika jak i innych osób, warto przy
zakupie zwrócić uwagę na kilka kwestii - radzi Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował na swojej stronie internetowej raport z kontroli hulajnóg sportowych. W okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku 6 Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej sprawdziło oznakowanie 21 modeli rzeczonych hulajnóg sportowych przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Eksperci zbadali w laboratorium również konstrukcję 20 modeli rzeczonych pojazdów.Spośród 21 modeli 16 pochodziło z Chin, 4 z innych krajów UE i 1 z Polski.

Opisana kontrola przeprowadzona została w trosce o to, aby w ręce konsumentów trafiał tylko bezpieczny sprzęt sportowo- rekreacyjny.
Na 21 modeli w przypadku 6 stwierdzono nieprawidłowości:
- w 2 przypadkach polegające na braku danych podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie produktów na rynek co utrudnia działanie organom kontroli lub dochodzenie praw konsumentowi,
- w 3 przypadkach polegające na braku danych identyfikujących hulajnogę, wymaganych ostrzeżeń, informacji o maksymalnej masie użytkownika,
- w 4 przypadkach polegające na niekompletnych zapisach w dołączonej instrukcji użytkowania co powoduje, że nabywca nie jest odpowiednio poinformowany o sposobie użytkowania hulajnogi i może robić to w nieodpowiedni sposób.

Dodatkowo 2 hulajnogi posiadały bezpodstawnie naniesiony znak CE, który powinien znajdować się jedynie na hulajnogach napędzanych elektrycznie oraz hulajnogach zabawkach.
W trakcie przeprowadzanych badań laboratoryjnych dokonywano prób uderzeniowych kierownicy i przedniego koła, ciągnięciu uchwytów na zakończeniach kierownicy, przykładaniu obciążeń do wspornika, zakończeń kierownicy oraz podestu. Mierzone były odległości pomiędzy ruchomymi częściami oraz zweryfikowano sprawność mechanizmów blokujących i regulację kierownicy.
Przeprowadzone testy miały odpowiedzieć na pytanie, czy hulajnogi są trwałe i wytrzymałe, nie powstają pomiędzy elementami hulajnogi szczeliny i otwory, w których mogą utknąć lub zakleszczyć się części ciała użytkownika, pomost posiada antypoślizgową powierzchnię, zapobiegającą się ześlizgnięciu się użytkownika podczas jazdy, kierownica hulajnogi posiada bezpieczną regulację, w tym znak minimalnej głębokości osadzenia kierownicy, uchwyty na zakończeniach kierownicy nie ześlizgną się, mechanizmy blokujące działają poprawnie i spełniają swoją funkcję.

W wyniku badań laboratoryjnych stwierdzono w 4 modelach nieprawidłowości konstrukcyjne (w każdym inną): zbyt duże odległości między elementami mechanizmu składania powodujące ryzyko przycięcia palców użytkownika w trakcie składania hulajnogi, uszkodzenie mechanizmu składania niosące za sobą ryzyko niekontrolowanego złożenia się hulajnogi podczas jazdy, złamanie się wspornika kierownicy skutkujące ryzykiem niekontrolowanego odłączenia się kierownicy podczas jazdy oraz odłączenie się uchwytów od zakończeń kierownicy- ryzyko niekontrolowanego odłączenia się nakładek podczas jazdy i utraty kontroli nad pojazdem.
Podsumowując, z 21 skontrolowanych hulajnóg 8 zostało zakwestionowanych.

Efektem kontroli są 3 wnioski Inspekcji Handlowej o wszczęcie postępowań administracyjnych do Prezesa UOKiK, których efektem może być nałożenie administracyjnych kar pieniężnych.
W przypadku 5 modeli hulajnóg sportowych przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze i uzupełnili oznakowanie.

W raporcie znalazły się porady dla przedsiębiorców, aby kupowali towar od sprawdzonych dostawców, weryfikowali, czy do hulajnogi sportowej dołączona jest instrukcja w języku polskim oraz czy hulajnoga posiada wymagane oznakowanie.

Nie zabrakło również porad dla konsumentów. Zwraca się uwagę na prawidłowe dopasowanie hulajnogi do masy ciała (klasa A - przeznaczona dla użytkownika o masie 20-100 kg, klasa B- 20-50 kg). Warto jest ponadto sprawdzić, czy:
- mechanizm składania/ rozkładania działa w sposób płynny, bez zacięć,
- wspornik kierownicy posiada znak minimalnej głębokości jej osadzenia w rurze,
- zakończenia kierownicy zaopatrzone są w uchwyty lub zaślepki,
- pomost ma powierzchnię antypoślizgową,
- koła są zabezpieczone na ośkach przed niezamierzonym odłączeniem,
- hamulec działa skutecznie i płynnie redukuje prędkość, bez nagłego zatrzymania,
- średnica przedniego koła lub kół wynosi co najmniej 12 cm.

Konsumenci, którzy zauważą w hulajnodze nieprawidłowości, o których wspomina się w rzeczonym raporcie powinni poinformować o tym producenta lub importera (dystrybutora) oraz Inspekcję Handlową.
Do raportu dołączono listę skontrolowanych produktów (dostępna na stronie https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19799).

Hulajnogę, jak każdy inny towar można reklamować z tytułu niezgodności towaru z umową ( w przypadku zakupu dokonanego do 31.12.2022 roku przysługuje nadal rękojmia).

Przypominamy, że od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15-15.15 mieszkańcy powiatu kieleckiego mogą skorzystać w sprawach konsumenckich z pomocy Powiatowego Rzecznika Konsumentów - Wojciecha Wojtaszka.