27 sierpnia w Bobrzy, gmina Miedziana Góra, odbyło się jubileuszowe - X Święto Pieroga Świętokrzyskiego. Wydarzenie to odbyło się na terenie zakładu Wielkopiecowego. To była istna uczta dla podniebienia. Koła Gospodyń Wiejskich stanęły o tytuł najsmaczniejszych pierogów. Wydarzenie to przyciągnęło tłumy zarówno mieszkańców gminy jak i sąsiednich miejscowości.

Na wydarzeniu tym zagościł starosta kielecki Mirosław Gębski, który gratulował organizacji wspaniałego święta tej wyjątkowej polskiej potrawy - pierogów. Obecny również był wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mieczysław Gębski.

Imprezę rozpoczął Bieg Rolnika. Na scenie rządziła muzyka ludowa. Wystąpiły: KGW Bobrzanki, Zespół Wierna Rzeka oraz Kapela Typowy Janus. Były animacje dla dzieci i strefy dmuchańców. Chętni mogli również skorzystać ze zwiedzania zabytkowego Zakładu Wielkopiecowego z profesjonalnym przewodnikiem.

Wraz z wójtem gminy Miedziana Góra - Damianem Sławskim oraz wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa, nasz starosta wręczył dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników konkursu. Tuż po gali laureatów, starosta podjął próbę lepienia pierogów. Z gotowej kulki ciasta należało rozwałkować i wykrajać kółka, dodać farsz i własnymi palcami skleić pierogi.

Piękna sceneria, muzyka i przepyszne pierogi udowodniły, że polska kuchnia jest najsmaczniejsza, a pierogi są daniem, które można podawać na wiele sposobów.