W niedzielę 17 września 2023 r. odbyły się uroczystości w 84. rocznicę agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka. Pamięć poległych uczcił starosta kielecki Mirosław Gębski, który złożył kwiaty przed pomnikiem Matki Polki Sybiraczki na kieleckiej Kadzielni.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele garnizonowym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach w intencji zmarłych i zamordowanych. Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Matki Polki Sybiraczki na kieleckiej Kadzielni. Rys historyczny przedstawił Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Podczas uroczystości wręczono Odznaki Honorowych za zasługi dla Związku Sybiraków. Organizatorami uroczystości byli: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska” oraz Związek Sybiraków Oddział Wojewódzki w Kielcach.

17 września 1939 r. Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który zawarły Niemcy i Rosja. W konsekwencji podpisanego 23 sierpnia 1939 r. paktu Ribbentrop-Mołotow, wybuchu II wojny światowej, wkroczenia 17 września 1939 r. Armii Czerwonej i układu o przyjaźni i granicach zawartego 28 września 1939 r. pomiędzy III Rzeszą a ZSRS tereny naszego kraju zostały objęte okupacją sowiecką. Mimo że trwała ona zaledwie 21 miesięcy, do 22 czerwca 1941 r., zapisała się krwawo na kartach historii narodu polskiego.