Wyobraź sobie taką sytuację — podczas przeglądania oferty pracy decydujesz się na zaaplikowanie. Po odbyciu rozmowy rekrutacyjnej pracodawca postanawia Cię zatrudnić. Ty, motywowany chęcią pokazania się z jak najlepszej strony, poszukujesz sposobów na poprawienie swojej efektywności. Jednym z nich jest poznanie swojego stylu pracy. Dzięki temu będziesz w stanie polepszyć jakość swojej pracy, budować lepsze relacje ze współpracownikami.
- Styl pracy „śpiesz się”
Ten styl pracy jest charakterystyczny dla osób, które szybko i w jednym czasie realizują wiele zadań bez zwracania uwagi na jakość i szczegóły. Pozytywnym aspektem jest dobra umiejętność radzenia sobie z presją czasu i kończenie zadań przed określonym terminem. Z drugiej strony osoby pracujące w tym stylu pracy nie planują odstępów pomiędzy zadaniami, często zapominając o ważnych sprawach.
- Styl pracy „bądź doskonały”
Ten styl pracy jest przeciwieństwem „śpiesz się”. Osoby pracujące w tym stylu dążą ciągle do perfekcji, a każdy najmniejszy błąd jest od razu przez niezauważony. Wszystkie zadania muszą być dokładnie i idealnie zrobione. Planowanie gra tutaj kluczową rolę, jednak przez poświęcanie zbyt dużo czasu na szczegóły takim osobom często ciężko jest dotrzymać terminowości. Jednocześnie mogą one mieć problem ze współpracą przez przekonanie, że wszystko lepiej zrobią same. Osoby pracujące w tym stylu są dla siebie bardzo krytyczne, a każdy błąd odbierają jako porażkę.
- Styl pracy „wysilaj się”
Osoby pracujące w tym stylu często wykazują przesadny entuzjazm na samym początku wykonywania zadania. Są one wtedy zmotywowane, energiczne, często rozmyślają nad różnymi sposobami rozwiązania problemu. Jednocześnie często nie kończą rozpoczętych zadań, nie mają również cierpliwości do wykonywania monotonnych, rutynowych obowiązków. Poświęcają uwagę na zbyt wiele aspektów, co w konsekwencji prowadzi do problemów z dotrzymywaniem terminów.
- Styl pracy „sprawiaj przyjemność”
Jeżeli pracujesz w stylu „sprawiaj przyjemność”, dużą radość sprawia Ci przebywanie i wykonywanie zadań w grupie. Martwisz się wtedy o utrzymanie odpowiedniego kontaktu z innymi. Unikasz sprawiania przykrości innym, nawet w momencie, gdy nie zgadzasz się z ich opiniami. Przez brak stanowczości możesz być odbierany jako osoba mało pewna siebie i nieasertywna.