Urodziny powstańca
Niezłomny duch i ciało, które przetrwało próbę historii - Kazimierz Morgaś, bohaterski uczestnik Powstania Warszawskiego, obchodzi swoje 92. urodziny w otoczeniu bliskich i szacunku lokalnej społeczności. Zapraszamy do poznania jego niezwykłej historii, która jest dowodem na to, że prawdziwi bohaterowie żyją wśród nas.
  • Podróż Kazimierza Morgasia przez najtrudniejsze chwile historii Polski.
  • Uczczenie 92. urodzin przez lokalne władze i społeczność.
  • Niezwykłe wspomnienia z Powstania Warszawskiego.
  • Poruszająca historia przeżycia w obozie koncentracyjnym.
  • Kazimierz Morgaś jako inspiracja dla młodych pokoleń.

Mieszkaniec Sandomierza, ppor. Kazimierz Morgaś ps. „Bufor”, świętował niedawno swoje 92. urodziny, stając się symbolem niezłomności i odwagi. Jego życie to opowieść o młodości spędzonej na froncie walki o wolną Polskę, gdzie jako 12-letni żołnierz Szarych Szeregów, stanął do walki na warszawskiej Pradze. Przez swoją odwagę i poświęcenie, Kazimierz wyróżnił się w natarciach na posterunki niemieckiej żandarmerii oraz w starciach o dworzec Warszawa Wschodnia, gdzie jego determinacja i młodzieńcza brawura zostały poddane najwyższej próbie.

Kazimierz, chociaż ranny, nie dał za wygraną. Został wzięty do niewoli i przewieziony do obozu Mauthausen, skąd został wyzwolony przez Amerykanów w maju 1945 roku. Jego historia pokazuje, jak siła ducha i nadzieja na lepsze jutro potrafią przenosić góry i pomagać przetrwać nawet w najcięższych warunkach.

Obecnie, jako jedyny żyjący powstaniec warszawski w Sandomierzu, Pan Kazimierz wraz z żoną Zofią, cieszy się szacunkiem i miłością mieszkańców. Jego życie i postawa są dla wielu inspiracją oraz przypomnieniem o tym, że warto walczyć o sprawiedliwość i wolność.

Na jego urodzinach nie zabrakło gratulacji od wicewojewody świętokrzyskiego Michała Skotnickiego oraz starosty sandomierskiego Marcina Piwnika, co podkreśla ogromny szacunek i uznania, jakim cieszy się Pan Kazimierz w lokalnej społeczności. Jego historia jest żywym testamentem niezłomności i heroizmu, które powinny być wzorem dla przyszłych pokoleń.


Źródło: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach