W Wilkowie, sercu świętokrzyskiej tradycji, odbyła się wyjątkowa odsłona kulturowa - siódme już „Dyktando gwarowe”. Zmagania z gwarami przodków przyciągnęły tłum entuzjastów lokalnej mowy, którzy po raz kolejny potwierdzili, że język naszych przodków jest żywy i ma się dobrze.
- „Dyktando gwarowe” w Wilkowie zorganizowane po raz siódmy.
- Inicjatywa pod honorowym patronatem starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego.
- Udział wzięło 40 osób, gotowych stawić czoła wyzwaniom gwar świętokrzyskich.
- Cel konkursu to zachowanie tradycji i przekazywanie gwary świętokrzyskiej kolejnym pokoleniom.
- Zadaniem uczestników było napisanie dyktanda, autorstwa Zofii Szafraniec.
- Najlepsze wyniki osiągnęli senator Krzysztof Słoń, Barbara Latała oraz Zofia Gliwa.
- Organizatorem wydarzenia był radny powiatu kieleckiego Wojciech Kózka oraz Stowarzyszenie „Łysica-Sabat”.
- Współorganizatorem była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot w Bodzentynie.
Tradycje, które łączą pokolenia i budują mosty między przeszłością a teraźniejszością, są bezcenne. Wyjątkowość „Dyktanda gwarowego” w Wilkowie polega na tym, że nie tylko sprawdza wiedzę z zakresu gwary świętokrzyskiej, ale również jest świętem kultury, które umacnia lokalną tożsamość. Wydarzenie to, z roku na rok, przyciąga coraz więcej osób, co świadczy o rosnącej świadomości znaczenia ochrony dziedzictwa językowego.
Współzawodnictwo w pisaniu dyktanda wg tekstu autorstwa Zofii Szafraniec, lokalnej poetki, stwarzało wyjątkową okazję do głębokiego zanurzenia się w barwny świat gwary świętokrzyskiej. Spośród uczestników, którzy podjęli to wyzwanie, najbardziej błysnął senator Krzysztof Słoń, zdobywając pierwsze miejsce. Tuż za nim uplasowali się Barbara Latała oraz Zofia Gliwa, którzy również wykazali się niezwykłą biegłością w posługiwaniu się gwarą.
Organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa bez zaangażowania lokalnych działaczy oraz instytucji. Wojciech Kózka, radny powiatu kieleckiego, wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Świętej Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica-Sabat” oraz współorganizacja Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot w Bodzentynie, stanowią o sile lokalnej wspólnoty zainteresowanej zachowaniem swojego dziedzictwa.
Takie wydarzenia jak „Dyktando gwarowe” w Wilkowie są żywym dowodem na to, że mowa przodków wciąż rezonuje w sercach i umysłach mieszkańców, będąc cennym skarbem kulturowym, który zasługuje na pielęgnowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom.
Źródło: Powiat Kielecki