Okna to podstawowe wyposażenie każdego pomieszczenia. Dzięki nim mamy zapewniony dostęp zarówno do światła dziennego z zewnątrz, jak i dopływu świeżego powietrza. Dlatego też powinniśmy dokładnie przemyśleć wszystkie ich parametry. Zanim jednak pojedziemy szukać odpowiedniego, warto na początku zapoznać się z różnymi możliwościami. Jednym z nich są profile okienne z PCV, które od lat są najchętniej wybieranym i najpopularniejszym modelem. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru okien plastikowych?
Jak wybrać okna PCV?
Wybór okna z PCV w dużej mierze zależy przede wszystkim od miejsca, w którym zamieszkamy. Mieszkanie znajdujące się w dość gwarnej i ruchliwej okolicy powinno mieć skrzydła okienne z wysokim współczynnikiem izolacji akustycznej. Warto więc wybrać profile z Rw o wartości 40-45 dB. Mieszkając w cichej i spokojnej dzielnicy, wystarczy ochrona mająca poziom 30-32 dB.
Kolejnym ważnym aspektem podczas wyboru okien jest izolacja termiczna. Na ten czynnik składa się współczynnik przenikania ciepła całego okna (Uw), szyby okiennej (Ug) oraz ramy (Uf). Budując dom pasywny, należy wybrać te okna PCV, które posiadają Uw na poziomie 0,9 W/ (m2K). Każdy wyższy parametr będzie spełniał dane kryteria.
Wybór okien PCV ze względu na pomieszczenia
Wybór okien oraz ich rozmieszczenie w elewacji budynku powinno być ujęte już na etapie projektowania naszego domu. Jest to bardzo ważne, gdyż liczba oraz rodzaj skrzydeł okiennych pełnić będzie funkcję architektoniczną. Wpływać będą również na komfort i koszty eksploatacji mieszkania. Warto więc zastanowić się który rodzaj okien powinien znajdować się w danym pomieszczeniu.
Szeroka oferta okien PCV dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv
Okna elewacyjne – najczęściej wymieranie, klasyczne okna ścienne. Dzięki nam mamy zapewniony dostęp do naturalnego światła dziennego. Warto umieścić je odpowiednio do geograficznych stron świata, aby jak najwięcej móc korzystać ze światła słonecznego przez większość dnia. Na południowej, najcieplejszej ścianie warto umieścić dużą ilość przeszkleń o współczynniku U wynoszącym 1,1 W/ (m2K) oraz współczynniku g mającym 0,60. Wschodnia oraz zachodnia strona elewacji ma mniejszy zysk ze światła słonecznego. Natomiast północna strona budynku jest tą najciemniejszą, dlatego też nie warto planować tam zbyt dużej ilości okien. Jeśli już się na nie zdecydujemy, powinny wynosić współczynnik U 0,9 W/ (m2K) i trochę niższym współczynniku g 0,45.
Okna balkonowe – model przeszkleń łączący budynek mieszkalny z balkonem, tarasem lub ogrodem. Najpopularniejszym wyborem są te rozwierne lub rozwierno-uchylne. Otwieramy je na bok lub uchylamy do pionu o kilka stopni, dzięki czemu my możliwość wietrzenia danego pomieszczenia. Chcąc bardziej wyeksponować balkon lub taras warto zdecydować się na przeszklenia podnoszono-przesuwne, lub uchylno-przesuwne. W tym przypadku rama przytwierdzona jest do muru budynku, a skrzydło okienne unosi się do góry i przesuwa w bok po naciśnięciu klamki. Taki model nie zajmuje zbyt dużo miejsca.
Okna fix – jest to rodzaj nieotwieranych okien, które montowane są w pomieszczeniach o małym metrażu z utrudnionym dostępem do światła zewnętrznego. Wyróżnić możemy dwa typy: szklone w skrzydle i szklone w ramie. Te pierwsze w dużej mierze przypominają tradycyjne okna, z tą różnicą, że nie posiadają klamek i okuć. Drugie zaliczamy do panoramicznych i częściej wybieranych.
Co wpływa na cenę okien?
Decydując się na plastikowe okna PCV, należy pamiętać, że każdy model, czy kształt może się różnić w cenie. Co jeszcze wpływa na koszt stolarki okiennej?
Na pewno zaliczamy do tego:
- Sposób otwierania okna
- Wielkość okna
- Materiał wykonania okna
- Ilość komór w oknie
- Izolacja termiczna
Warto jednak pamiętać, że im bardziej standardowe wymiary i kształtu okna, tym mniejsze koszty zakupu poniesiemy.