Województwo mierzy się z rosnącym problemem bezdomności - raport Urzędu Wojewódzkiego
W naszym regionie rośnie liczba osób bezdomnych – najnowsze badania rzucają światło na wymagający problem społeczny, który nieustannie wymaga naszej uwagi i wspólnych działań. Ostatnie dane przedstawione przez wojewodę Józefa Bryka pokazują, że sytuacja nie poprawia się, a wręcz przeciwnie, staje się coraz bardziej zauważalna.
  1. Aktualnie w naszym województwie żyje 864 osób bezdomnych.
  2. Większość z nich to mężczyźni powyżej 60. roku życia.
  3. Znacząca część bezdomnych korzysta z zasiłków socjalnych lub emerytur.
  4. Gminy przedstawiły swoje sprawozdania dotyczące tej problematyki do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda Józef Bryk, podczas briefingu prasowego, podkreślił, że bezdomność jest rosnącym problemem, z którym walczy nie tylko lokalna administracja, ale także cała społeczność. "Bezdomność to nasz bolesny problem, ale niestety jest on postępujący. Ustawa z 1990 roku nakłada na samorządy obowiązek zabezpieczenia warunków życiowych osobom bezdomnym. My wywiązujemy się z tego obowiązku i w trybie nadzorczym kontrolujemy samorządy w tym zakresie," mówił wojewoda.

Badanie przeprowadzone przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia ŚUW wraz z gminnymi koordynatorami i policją ujawniło, że statystyczny bezdomny w naszym regionie to mężczyzna powyżej 60. roku życia, często po rozwodzie, z wykształceniem zawodowym. Wiele osób bezdomnych znajduje schronienie w noclegowniach, schroniskach dla bezdomnych, ogrzewalniach, a także w domach dla samotnych matek i kobiet w ciąży. Niemniej jednak, 57 osób nadal mieszka w miejscach niezamieszkalnych, takich jak klatki schodowe czy dworce.

Grzegorz Trapcia z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia ŚUW zwrócił uwagę na fakt, że "Tylko 100 osób z grupy bezdomnych w naszym województwie zadeklarowało, że nie posiada żadnego źródła dochodów. Większość z nich korzysta z zasiłków z pomocy społecznej lub świadczeń emerytowo-rentalnych". To pokazuje, że problem bezdomności nie dotyczy tylko osób całkowicie pozbawionych środków do życia, ale także tych, którzy mimo pewnych dochodów, z różnych przyczyn, nie są w stanie utrzymać dachu nad głową.

Przyczyny bezdomności są wielorakie i obejmują uzależnienie od alkoholu, rozpad związku czy eksmisję z mieszkania. Zdecydowana większość bezdomnych to mężczyźni, ale nie brakuje również kobiet i dzieci, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że poznanie skali problemu jest kluczowe dla planowania skutecznych działań na rzecz osób bezdomnych.

Wzrost liczby osób bezdomnych w naszym regionie jest niepokojącym zjawiskiem, które wymaga nie tylko systemowych rozwiązań, ale także społecznej empatii i wsparcia. Jak pokazują dane, problem dotyka zarówno starszych mężczyzn, jak i kobiet, a nawet dzieci. To przypomnienie, że bezdomność jest blisko nas i wymaga od każdego z nas większej uwagi i gotowości do pomocy.


Opierając się na: Urząd Wojewódzki w Kielcach