Powiat Kielecki: Hołd dla bohaterów Szałasu w 84. rocznicę pacyfikacji wsi
Z głębi serca i pamięci: hołd dla bohaterów Szałasu

W sobotę, pierwszego kwietnia, wspólnota nasza zatrzymała się na chwilę, by oddać hołd tym, którzy przed 84 laty stali się ofiarami jednej z najtragiczniejszych kart naszej lokalnej historii. Uroczystość upamiętniająca pacyfikację Szałasu zgromadziła przedstawicieli władz, mieszkańców oraz dusze, które pamiętają i uczą pamiętać.

  1. Uroczystości odbyły się 1 kwietnia, w przeddzień 84. rocznicy pacyfikacji Szałasu.
  2. Starosta kielecki Mirosław Gębski i wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski wraz z mieszkańcami oddali hołd pomordowanym.
  3. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary złożono kwiaty i zapalono znicze.
  4. Przypomniano o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku, kiedy to za pomoc udzieloną żołnierzom majora “Hubala” mieszkańcy ponieśli najwyższą cenę.

Wśród poruszających słów podczas uroczystości, starosta Gębski przypomniał o niezachwianej pamięci, jaką jesteśmy winni bohaterom: Jesteśmy im winni wieczną pamięć. To przypomnienie o tym, jak ważne jest, by pamiętać o historii i uczyć przyszłe pokolenia o poświęceniu, jakie zostało dokonane na rzecz wolności i godności.

Historia Szałasu, miejscowości, która w sposób tragiczny wpisała się w annały II wojny światowej, jest przypomnieniem o cenie, jaką płaci się za odwagę i solidarność. 31 marca 1940 roku, po tym jak żołnierze majora “Hubala” znaleźli schronienie wśród mieszkańców, niemiecka obława rozpoczęła serię zdarzeń, które doprowadziły do aresztowania i wymordowania 32 mężczyzn z wsi, a następnie do brutalnej pacyfikacji 8 kwietnia.

Na pomniku w Szałasie wyryto nazwiska 64 ofiar tej tragedii. Ich pamięć oraz pamięć tych, których losy do dzisiaj pozostają nieznane, jest strzeżona przez mieszkańców i wszystkich, którzy wiedzą, że prawda o historii musi być przekazywana dalej.

Uroczystości w Szałasie to nie tylko moment zadumy i refleksji, ale także przypomnienie, że pamięć o historii jest fundamentem, na którym budujemy przyszłość. Mieszkańcy pokazali, że pamięć i szacunek dla przeszłości są wartościami, które żyją w nas niezmiennie, pomimo upływu lat.


Powiat Kielecki