Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów w Kielcach
Seniorzy powyżej 65. roku życia mogą teraz skorzystać z darmowych szczepień przeciw pneumokokom, oferowanych przez Powiatowe Centrum Usług Medycznych przy ulicy Żelaznej. Szczepionka ta może ochronić przed groźnymi infekcjami, takimi jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsa. Lekarze zachęcają do skorzystania z tej okazji, podkreślając, że szczepienie może znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych.

Darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób starszych

Powiatowe Centrum Usług Medycznych (PCUM) przy ulicy Żelaznej w Kielcach oferuje seniorom darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom. Program skierowany jest do osób powyżej 65. roku życia, które są szczególnie narażone na powikłania związane z infekcjami pneumokokowymi. Szczepionka ta może chronić przed groźnymi chorobami, takimi jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsa.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Infekcje pneumokokowe mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Jak podkreśla lek. Edyta Jończyk-Wlazło, lekarz medycyny pracy, szczepionka przeciwdziała infekcjom, które mogą zagrażać życiu. „Szczepionka przeciwdziała infekcjom, które zagrażają naszemu życiu. Mogą prowadzić do bardzo poważnych schorzeń, przede wszystkim do zapalenia płuc, a nawet do sepsy. Więc jeżeli się zaszczepimy - mniejsze ryzyko, że zachorujemy” - mówi lekarka w rozmowie z TVP3 Kielce.

Procedura szczepienia

Osoby zainteresowane darmowym szczepieniem muszą najpierw umówić się na wizytę do lekarza w Powiatowym Centrum Usług Medycznych. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi badanie i zdecyduje, czy pacjent kwalifikuje się do przyjęcia szczepionki. Jeśli zostanie podjęta decyzja o szczepieniu, lekarz wypisze odpowiednią receptę. Procedura ta jest niezbędna, aby upewnić się, że pacjent jest w pełni zdrowy i może bezpiecznie przyjąć szczepionkę.

Kto powinien pomyśleć o szczepieniu?

Szczepienia przeciw pneumokokom są szczególnie zalecane dla osób starszych i tych z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie. Katarzyna Grzywna-Podrzycka, pielęgniarka środowiskowo-rodzinna z PCUM, zaznacza: „Osoby leczące się onkologicznie czy posiadające przewlekłe schorzenia jak cukrzyca, nadciśnienie i tego typu choroby” powinny szczególnie rozważyć szczepienie.

Ilość dawek w zależności od wieku

W zależności od wieku pacjenta, może być konieczne przyjęcie od jednej do czterech dawek szczepionki. Każda dawka jest ważna, aby zapewnić pełną ochronę przed infekcjami pneumokokowymi. Dlatego też warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni schemat szczepienia.

Źródło: kielce.tvp.pl


Źródło: Powiat Kielecki