Rowerzyści uczcili obrońców Westerplatte w wyjątkowym rajdzie z Kielc
W dniu dzisiejszym, 30 rowerzystów wyruszyło z Kielc w symbolicznej podróży na Westerplatte, aby uhonorować bohaterów obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej z września 1939 roku. Uczestnicy rajdu, wśród których znajdują się policjanci, żołnierze oraz młodzież z klubu MKS Cyclo Korona Kielce, pragną przypomnieć o odwadze i poświęceniu tych, którzy walczyli za wolność Polski.

Symboliczna podróż w hołdzie bohaterom

Wyruszając z Kielc, rowerzyści nie tylko podejmują fizyczne wyzwanie, ale także emocjonalną podróż, która ma na celu przypomnienie o tragicznych wydarzeniach z września 1939 roku. W Bazylice Katedralnej odbyła się Msza Święta, podczas której uczestnicy wyprawy, ubrani w profesjonalne stroje sportowe z herbem powiatu, otrzymali błogosławieństwo biskupa Mariana Florczyka. Hierarcha podkreślił, że historia naszej ojczyzny jest pełna bólu, ale wolność, którą dziś cieszymy się, jest zasługą tych, którzy oddali życie za Polskę.

Ważne osobistości wśród uczestników

W gronie rowerzystów znajduje się wiele znanych osobistości, w tym bp. Marian Florczyk oraz Starosta Kielecki Tomasz Pleban. Starosta, żegnając uczestników, zaznaczył, że rajd jest doskonałym sposobem na przypomnienie o bohaterach Westerplatte oraz o ich znaczącej roli w historii lokalnej. Przypomniał, że wielu z obrońców pochodziło z Kielecczyzny, a ich odwaga i umiejętności w obliczu przeważających sił wroga zasługują na szczególne uznanie.

Trasa rajdu i cele edukacyjne

Inicjator rajdu, Kazimierz Mądzik, wskazał, że przed uczestnikami ponad 650 kilometrów, podczas których będą odwiedzać kluczowe miejsca związane z historią II wojny światowej. Młodzież, z zainteresowaniem pytająca o postacie takie jak Leon Pająk, dowódca obrony Westerplatte, będzie miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat lokalnych bohaterów. Mądzik podkreślił, że rajd to nie tylko sportowa przygoda, ale także możliwość wzmocnienia pamięci o miejscach pamięci oraz bohaterach, którzy walczyli za wolność naszej ojczyzny. Uczestnicy planują dotrzeć do Gdańska w sobotę, 31 sierpnia, gdzie wezmą udział w uroczystościach związanych z rocznicą Porozumień Sierpniowych oraz obchodach rocznicy niemieckiego ataku na Polskę, które odbędą się 1 września o godzinie 4:45.


Na podstawie: Starostwo Powiatowe w Kielcach