Nowe fundusze dla gmin na rozwój opieki nad najmłodszymi w ramach programu „Aktywny Maluch”
Wojewoda świętokrzyski Józef Bryk podpisał umowy z czterema gminami, które przystąpiły do nowego programu wsparcia opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Dzięki inicjatywie „Aktywny Maluch” gminy Bodzechów, Gowarczów, Łączna oraz Wojciechowice otrzymają fundusze, które pomogą w tworzeniu placówek opiekuńczych dla najmłodszych mieszkańców.

Wsparcie finansowe dla gmin w zakresie opieki nad dziećmi

W ramach programu „Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Aktywny Maluch – Pierwszy dzienny opiekun w gminie 2024” na wsparcie finansowe gmin przeznaczono łączną kwotę 1,23 miliona złotych. Warto zaznaczyć, że maksymalna kwota dofinansowania dla jednej gminy na tworzenie instytucji opieki wynosi 300 000 zł, a dla funkcjonowania dziennego opiekuna – 8 000 zł miesięcznie.

Nowa forma opieki nad dziećmi w lokalnych społecznościach

Dzienni opiekunowie, którzy będą prowadzić placówki, mogą zajmować się od pięciorga do ośmiorga dzieci, co stanowi zbliżoną do rodzinnej formę opieki. Takie miejsce opieki można zorganizować w różnych lokalizacjach, takich jak mieszkania, domy, a nawet sale w przedszkolach lub szkołach, które muszą być dostosowane do potrzeb maluchów. W szczególności w mniejszych miejscowościach, gdzie liczba dzieci jest ograniczona, ta forma opieki może być bardziej efektywna i tańsza w porównaniu do budowy żłobków, które wymagają znacznych nakładów finansowych i czasu.

Wojewoda zachęca do aktywnego udziału w programie

Podczas spotkania z samorządowcami wojewoda Józef Bryk podkreślił znaczenie dofinansowania dla lokalnych społeczności. - Państwa zaangażowanie w ten program zachęci inne samorządy, by w nim uczestniczyły. Jest to potrzebne nam wszystkim, rodzicom szczególnie, by im w ten sposób pomagać i aktywizować ich zawodowo – mówił. Warto zaznaczyć, że w całej Polsce do programu przystąpi 44 gminy, a województwo świętokrzyskie jest w krajowej czołówce, ponieważ w sześciu regionach nie powstanie ani jedna placówka. Wśród liderów są województwa mazowieckie i warmińsko-mazurskie, gdzie do programu przystąpi po 9 gmin.


Źródło: Urząd Wojewódzki w Kielcach