Mieszkańcy Zagnańska uczcili 85. rocznicę pacyfikacji Szałasu Starego
Wzruszające obchody 85. rocznicy tragicznych wydarzeń w Szałasie Starym

W miniony weekend mieszkańcy gminy Zagnańsk zebrali się, aby uczcić pamięć ofiar niemieckiej pacyfikacji wsi Szałas Stary, która miała miejsce 8 kwietnia 1940 roku. Wówczas życie straciło tam 64 mężczyzn, a cała miejscowość została doszczętnie zniszczona. To tragiczne wydarzenie było odwetem za pomoc udzieloną oddziałowi majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Uroczystości miały na celu nie tylko upamiętnienie tych, którzy zginęli, ale także przypomnienie o bolesnej historii regionu.

Uroczystości w Szałasie Starym przyciągnęły wielu gości

W obchodach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, w tym członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mirosław Gębski oraz radny Robert Kaszuba. Obecni byli również Marszałek Województwa Renata Janik oraz wójt Zagnańska Wojciech Ślefarski. Wspólnie z innymi uczestnikami złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikami poświęconymi pomordowanym Polakom. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w miejscowym kościele, po której wszyscy przeszli przez wieś, oddając hołd ofiarom przy miejscach pamięci.

Spektakl słowno-muzyczny w hołdzie pomordowanym

Podczas obchodów mieszkańcy Szałasu przygotowali wzruszający spektakl słowno-muzyczny, który miał na celu przybliżenie historii tragicznych wydarzeń oraz uczczenie pamięci ofiar. Wydarzeniu towarzyszyła Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego” z Odrowążka, która nadała uroczystości wyjątkowy charakter. Takie inicjatywy są niezwykle ważne dla społeczności lokalnych, ponieważ pozwalają na zachowanie pamięci o przeszłości i budowanie więzi międzyludzkich.

Obchody 85. rocznicy pacyfikacji w Szałasie Starym były nie tylko okazją do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami sprzed lat, ale także do wspólnego spędzenia czasu i integracji mieszkańców gminy Zagnańsk.


Na podst. Starostwo Powiatowe w Kielcach