
W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim 20 maja odbędzie się wyjątkowe spotkanie poświęcone walce z uzależnieniami i zagrożeniom zdrowotnym młodzieży. To wydarzenie otworzy XXII Świętokrzyskie Dni Profilaktyki, które mają na celu edukację oraz wymianę doświadczeń między specjalistami i instytucjami działającymi na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców regionu.
- Konferencja w Kielcach stawia na kompleksową profilaktykę uzależnień i chorób zakaźnych
- Kielce jako centrum współpracy ekspertów medycznych i służb publicznych
- Zgłoszenia na konferencję dla instytucji wspierających młodzież w regionie świętokrzyskim
Konferencja w Kielcach stawia na kompleksową profilaktykę uzależnień i chorób zakaźnych
Już 20 maja o godzinie 10:30 w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim rozpocznie się konferencja pod hasłem „Profilaktyka uzależnień, AIDS i HIV - zintegrowane podejście i edukacja zdrowotna”. To wydarzenie skierowane przede wszystkim do nauczycieli szkół podstawowych i średnich, pracowników ośrodków wychowawczych oraz przedstawicieli instytucji zaangażowanych w opiekę nad młodzieżą. Wicewojewoda Michał Skotnicki podkreśla, że problem uzależnień dotyka coraz młodsze pokolenia, a konferencja ma być platformą do dyskusji i poszukiwania skutecznych metod przeciwdziałania temu zjawisku.
– Coraz częściej obserwujemy sięganie po niebezpieczne substancje przez dzieci już od 12 roku życia. Mefedron, dopalacze czy amfetamina to tylko niektóre z zagrożeń, które niosą poważne konsekwencje zdrowotne – zwraca uwagę dr Aleksandra Olawska-Szymańska, psychiatra dziecięcy ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy. Jej wykład otworzy konferencję, rzucając światło na narastający problem używania środków psychoaktywnych wśród najmłodszych.
Kielce jako centrum współpracy ekspertów medycznych i służb publicznych
Organizatorzy zaprosili do udziału szerokie grono specjalistów – od lekarzy, psychoterapeutów i psychologów, po przedstawicieli policji oraz sanepidu. Katarzyna Świercz, pełnomocnik wojewody ds. Uzależnień, AIDS i HIV, podkreśla wagę integracji różnych środowisk w walce z problemami zdrowotnymi młodzieży. – Chcemy podejść do profilaktyki kompleksowo, łącząc wiedzę medyczną z doświadczeniem służb publicznych oraz edukacją – tłumaczy.
Dr Anna Przenzak, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Kielcach, zaznacza, że takie inicjatywy przynoszą wymierne efekty. – Statystyki pokazują spadek popularności alkoholu wśród młodzieży, choć nadal jest on najczęściej używaną substancją. Aż 67% osób w wieku 14-15 lat miało już kontakt z alkoholem przynajmniej raz – wskazuje dr Przenzak.
Zgłoszenia na konferencję dla instytucji wspierających młodzież w regionie świętokrzyskim
Do udziału w wydarzeniu zapraszani są przedstawiciele szkół, placówek wychowawczych, aresztów śledczych, samorządów oraz sądów rodzinnych i pracownicy socjalni. Aby wziąć udział w konferencji organizowanej 20 maja 2025 roku w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, należy przesłać formularz zgłoszeniowy do 15 maja na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
To doskonała okazja do zdobycia aktualnej wiedzy oraz wymiany doświadczeń z ekspertami działającymi na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa młodych mieszkańców regionu.
Według informacji z: Urząd Wojewódzki w Kielcach