Młodzież z powiatu kieleckiego zachwyciła w konkursie Słowo o Ojczyźnie

3 min czytania
Młodzież z powiatu kieleckiego zachwyciła w konkursie Słowo o Ojczyźnie

W Tokarni młodzi artyści z powiatu kieleckiego zachwycili publiczność i jury podczas pierwszej edycji konkursu recytatorskiego poświęconego ojczyźnie. Wśród wzruszeń i patriotycznych emocji nie zabrakło wyjątkowych interpretacji klasycznych i współczesnych utworów, które przypomniały o sile polskiego słowa.

  • Wyjątkowa atmosfera Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni podczas konkursu patriotycznego
  • Młodzi recytatorzy z powiatu kieleckiego pokazali wielkie serce do ojczyzny
  • Wicestarosta Tomasz Dulny podkreślił wagę konkursu dla powiatu kieleckiego

Wyjątkowa atmosfera Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni podczas konkursu patriotycznego

6 czerwca w zabytkowym spichlerzu z Rogowa, mieszczącym się na terenie Parku Etnograficznego Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, odbyła się pierwsza edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Słowo o Ojczyźnie”. To wydarzenie zgromadziło młodych pasjonatów literatury z 16 gmin powiatu kieleckiego, którzy zaprezentowali swoje interpretacje utworów o tematyce patriotycznej.

Recytacje obejmowały dzieła takich mistrzów polskiej poezji jak Adam Mickiewicz, Krzysztof Kamil Baczyński czy Maria Konopnicka, a także mniej znane, ale równie poruszające teksty współczesnych autorów. Miejsce konkursu historyczny spichlerz dodało wydarzeniu szczególnego klimatu, łącząc tradycję z młodzieńczą energią i artystycznym wyrazem.

Młodzi recytatorzy z powiatu kieleckiego pokazali wielkie serce do ojczyzny

Jury pod przewodnictwem wicestarosty Tomasza Dulnego oceniało nie tylko poprawność dykcji i dobór repertuaru, ale przede wszystkim emocjonalną głębię przekazu oraz ogólne wrażenia artystyczne. W skład komisji weszli również dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzyna Korus, kierownik Parku Etnograficznego Małgorzata Krzywda, profesor UJK Stanisław Cygan oraz dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Izabela Piasecka.

W kategorii szkół podstawowych (klasy V-VIII) triumfował Szymon Gregulski z Daleszyc za interpretację Reduty Ordona” Adama Mickiewicza. Drugie miejsce zajęła Lena Moskal z Tumlina, a trzecie Iga Błachut z Oblęgorka. Nagrodę Specjalną otrzymała Hanna Zapała z Brynicy za poruszający występ przy utworze Wojciecha Bellona Nuta z Ponidzia”.

Wyróżnienia przypadły kilkunastu uczniom reprezentującym różnorodne szkoły powiatu kieleckiego, którzy zaprezentowali m.in. fragmenty Kamieni na szaniec”, Ballady o rotmistrzu Pileckim” czy Pieśni o żołnierzach z Westerplatte”. Ich wystąpienia potwierdziły, że młode pokolenie doskonale rozumie znaczenie patriotyzmu i potrafi wyrazić to poprzez sztukę.

W starszej kategorii dla szkół ponadpodstawowych najlepsza okazała się Gabriela Perz z Łopuszna, która wzruszyła publiczność recytacją Listu z Oświęcimia do Matki”. Tuż za nią uplasowali się Mikołaj Siwek oraz Natalia Jankowicz. Wyróżnienie zdobyła Amelia Dziubińska z Chęcin.

Wicestarosta Tomasz Dulny podkreślił wagę konkursu dla powiatu kieleckiego

- Chciałem podziękować wszystkim, którzy przygotowali uczniów do dzisiejszego konkursu oraz tym, którzy tu są w tak dużej liczbie. Chcemy propagować język polski, żywe słowo polskie, edukować i działać - to pierwszy powiatowy konkurs, ale na pewno nie ostatni. Język polski łączy nas wszystkich, tak jak połączył Polskę wolną i niepodległą mówił Tomasz Dulny podczas otwarcia wydarzenia.

Katarzyna Korus zwróciła uwagę na wyjątkową oprawę miejsca: Tradycja i historia splatały się tu z młodzieńczą energią i artystyczną ekspresją”. Te słowa oddają ducha całego spotkania pełnego wzruszeń i dumy z dziedzictwa narodowego.

Organizatorami konkursu byli Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Dzięki ich wspólnemu zaangażowaniu młodzi ludzie mogli poczuć moc polskiego słowa i przekazać ją dalej ku budowaniu więzi między pokoleniami oraz umacnianiu tożsamości regionalnej i narodowej.

Wg inf z: Starostwo Powiatowe w Kielcach

Autor: krystian