Ceny mieszkań w Kielcach: 9 879 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: 9 879 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Kielcach z ostatnich 12 miesięcy. To o 829 zł/m², czyli 9,2%, więcej wobec średniej z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują zarazem wyraźne zróżnicowanie rynku: znaczenie mają lokalizacja, powierzchnia oraz zakup od dewelopera lub poprzedniego właściciela.
Redakcja kielceinfo.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Kielcach: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Kielce na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Kielcach: najważniejsze liczby
- 9 879 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 829 zł/m² i 9,2% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
- 7 955-11 316 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 448 692 zł - mediana ceny zakupu; 47 m² - mediana powierzchni.
- 41% - wzrost ceny metra od 2022 r., średnio 9,0% rocznie.
- 12 320 zł/m² - mediana w najdroższym rejonie Ostra Górka.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 10 928 |
| wtórny | 8 162 |
10 928 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 8 162 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 33,9%. Może ona odzwierciedlać zarówno wiek budynków, jak i lokalizacje nowych inwestycji; nie jest wyłącznie ceną za samą nowość.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 10 637 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 10 368 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 9 506 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 9 513 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 9 458 |
| 90-120 m² (największe) | 10 298 |
10 637 zł/m² kosztował metr w lokalach o powierzchni 25-35 m². Mniejszy całkowity budżet zakupu może podtrzymywać popyt na takie mieszkania mimo wyższej stawki jednostkowej. Zależność nie jest jednak liniowa: w segmencie 90-120 m² mediana wraca do 10 298 zł/m².

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
12 320 zł/m² w rejonie Ostra Górka to najwyższa mediana w zestawieniu. Najniższa wynosi 6 187 zł/m² w rejonie Zaszosie; różnica sięga 99%.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Ostra Górka | 12 320 |
| Czarnów-Osiedle | 11 893 * |
| Bocianek | 11 762 |
| Pocieszka | 10 507 |
| Podstefaniec | 10 300 |
| Nowy Bocianek | 9 266 |
| Śródmieście | 9 183 |
| Sandomierskie | 8 872 |
| Uroczysko | 8 674 |
| Szydłówek | 8 641 |
| Osiedle Czarnockiego | 8 058 |
| Czarnów | 7 382 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna. Wynik dla rejonu Zaszosie obejmuje okres od 2019 r. Rejony pochodzą z OSM, a ich granice są orientacyjne.


Osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego. Te same części miasta liczone wyłącznie dla mieszkań od dewelopera i wyłącznie dla mieszkań używanych; kreska oznacza, że w rejestrze zabrakło transakcji danego rynku w tej części miasta.
| Rejon | pierwotny zł/m² | wtórny zł/m² |
|---|---|---|
| Bocianek | 11 997 | 9 565 |
| Śródmieście | 11 557 | 7 578 |
| Nowa Wietrznia | 11 489 | - |
| Pocieszka | 10 785 | 8 443 * |
| Głęboczka | - | 10 607 |
| Podstefaniec | 10 239 | - |
| Osiedle Okrzei | 10 042 * | 9 715 |
| Zagórska-Południe | 9 965 * | 7 385 * |
| Nowy Bocianek | - | 9 368 |
| Ślichowice II | - | 9 149 |
| Baranówek | - | 8 883 |
| Ślichowice I | - | 8 830 |
| Herby | - | 8 710 |
| Szydłówek | - | 8 641 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
Wykaz najczęstszych lokalizacji sprzedaży obejmuje ulice:
- Solidarności - mediana 11 774 zł/m²;
- Generała Władysława Sikorskiego - 10 339 zł/m²;
- Wojska Polskiego - 11 350 zł/m².
Wśród ulic o aktywnym obrocie 12 500 zł/m² przy ulicy Piotrkowska było najwyższą stawką, a 8 430 zł/m² przy ulicy Warszawska - najniższą. Dzieli je 4 070 zł/m².
Codziennie nowe informacje z Kielc publikujemy na kielceinfo.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na kielceinfo.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie za 448 692 zł na rynku wtórnym PCC w wysokości 2% wynosi około 8 974 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 3 155 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej - 300 zł. Taksę można negocjować. Przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje, o ile wzrosły ceny względem 2022 r.: z 6 994 zł/m² do 9 879 zł/m², czyli o 41%, średnio 9,0% rocznie. Poniższy wykres przedstawia przebieg zmian.

Kielce na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
8 627 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa świętokrzyskiego. W Kielcach metr kosztuje o 1 252 zł więcej.
Kielce wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 9 000 zł/m², wobec 7 976 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 12,8%.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Kielce | - | 9 879 | - |
| Starachowice | 38 km | 5 187 | -47,5% |
| Ostrowiec Świętokrzyski | 57 km | 5 136 | -48,0% |
| Radom | 73 km | 6 363 | -35,6% |
| Wolbrom | 79 km | 6 763 | -31,5% |
* GUS korzysta z tego samego rejestru, ale publikuje dane kwartalnie i z opóźnieniem. IV kw. 2024 stanowi tło, nie nowszą wersję bieżącego zestawienia.
W oddalonych o 38 km Starachowicach metr był o 4 692 zł, czyli 47,5%, tańszy.
Komentarz analityczny
829 zł/m² i 9,2% wzrostu wobec średniej z 2025 r. wpisuje się w dłuższy trend podwyżek. Tempo pozostaje bliskie historycznym 9,0% rocznie od 2022 r. Rozpiętość między segmentami wskazuje jednak, że miejska mediana nie opisuje jednakowo budżetu każdego kupującego.
6,3% wyniósł roczny wzrost cen mieszkań w Polsce w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny kierunek zmian jest więc zgodny z ogólnopolskim. Kanałem oddziaływania na popyt pozostaje finansowanie: 5,98% wynosiło we wrześniu średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.).
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytów się poprawi, może wspierać popyt, zwłaszcza na lokale o niższym całkowitym koszcie zakupu. Jeśli natomiast oferta będzie rosła szybciej niż liczba zainteresowanych, zwiększy się przestrzeń do negocjacji. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Kielcach?
Mediana wynosi 9 879 zł/m², a połowa transakcji mieści się w przedziale 7 955-11 316 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Kielcach rosną, czy spadają?
Rosną: mediana jest o 829 zł/m², czyli 9,2%, wyższa wobec średniej z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższą medianę ma rejon Ostra Górka: 12 320 zł/m². Najniższą ma rejon Zaszosie: 6 187 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Kielcach?
Dla powierzchni 25-35 m² mediana wynosi 10 637 zł/m², a dla 35-45 m² - 10 368 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak, o 33,9%: mediany wynoszą odpowiednio 10 928 zł/m² i 8 162 zł/m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 945 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 18 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (462 transakcji) i wtórny (483); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-06-18; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Po remoncie 3,4 km dróg w gminie Morawica. Przy szkole jest wyniesione przejście

44,75 mln zł na muzeum i Kadzielnię. Dawne archiwum poczeka

Oferty pracy i bezpłatne konsultacje dla dwóch pokoleń w Galerii Echo

Osiem medali i rekordowe noty. Aerial Perle Kielce z sukcesem w Pradze

Ponad 1800 miejsc opieki dla dzieci powstało w regionie dzięki programowi

Ceny mieszkań w Kielcach w listopadzie 2026: 9 879 zł/m², o 9,2% więcej

Oporność na antybiotyki łączy zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska

Parking przy Placu Wolności będzie zamknięty przez dwa dni

Plan klimatyczny Kielc będzie aktualizowany. Mieszkańcy mogą zgłosić pomysły

Prawie 3 mld zł z KPO dla regionu. W Kielcach ponad 400 mln zł

35 kierowców po alkoholu, 9 wypadków i jedna ofiara śmiertelna

Na skrzyżowaniu Łódzkiej, Jesionowej i Zagnańskiej światła zastąpi rondo turbinowe
![[PIŁKA NOŻNA] KGHM Zagłębie Lubin – Korona Kielce 1:0. Gospodarze na piątym miejscu w PKO BP Ekstraklasie](/images/mecz/thumbnails/kghm-zaglebie-lubin-korona-kielce-02112026-10.webp)
[PIŁKA NOŻNA] KGHM Zagłębie Lubin – Korona Kielce 1:0. Gospodarze na piątym miejscu w PKO BP Ekstraklasie

Nowe buspasy na dwóch ulicach Kielc. Zmiany przed zamknięciem Łódzkiej
Przydatne dane teleadresowe
- WFOŚiGW Kielce - kontakt, programy Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie i dofinansowanie
- Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach - kontakt, godziny, fundusze unijne
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach - kontakt, filie, karta biblioteczna
- Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach - adres, kontakt i zakres działalności
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kielcach - kontakt, godziny, zgłoszenia
- Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach - kontakt, awarie, cennik
