Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Konferencja podsumowująca dwuletni projekt, którego celem było podniesienie jakości kształcenia i dostosowanie systemu nauczania do potrzeb rynku, odbyła się w Kieleckim Parku Technologicznym.
Na wydarzenie zaproszeni zostali przedstawiciele szkół zawodowych, instytucji oświatowych i przede wszystkim biznesu, czyli pracodawców z regionu świętokrzyskiego. Międzynarodowy projekt VETriangle (Promotion of WBL via Vocational Education Training Triangle) Park realizuje wraz z partnerami z Niemiec, Hiszpanii, Turcji i Litwy, dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus +.
– To nasza odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców, którzy mają ogromne problemy związane z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry pracowników. Głównym celem projektu było wypracowanie wysokiej jakości systemu kształcenia oraz szkoleń zawodowych – tłumaczy Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. Podkreśla, że dzisiaj o powodzeniu biznesu decyduje czynnik ludzki, w tym potencjał pracowników.
W ramach trwającego prawie dwa lat projektu VETriangle odbyły się wizyty studyjne w poszczególnych krajach. - Chodziło o ty by podpatrzeć jak dualny system kształcenia wygląda w innych krajach. Na tym etapie jednoznacznie stwierdziliśmy, że najlepsze rozwiązanie to takie, w którym aktywny udział biorą pracodawcy, bo to oni doskonale wiedzą jakich pracowników na daną chwilę potrzebują – kontynuuje dyrektor. Dodaje, że na bazie zebranych tzw. dobrych praktyk opracowana została metodologia, na podstawie której stworzono gotowe scenariusze lekcji. Każdy  został przetłumaczony na język partnerów projektu. Znalazły się one w opracowanym podręczniku dydaktycznym, który wkrótce udostępniony zostanie na stronie internetowej projektu. Trafi także (w formie elektronicznej) do zainteresowanych szkół. W podręczniku przestawione zostały różne metody szkoleniowe stosowane w różnych krajach partnerskich. Co ważne, treści te powstały na podstawie konkretnych przykładów, jednak nauczyciele bez problemu mogą dostosować je do własnych potrzeb. Mają one charakter uniwersalny. – Zależało nam na dostarczeniu nauczycielom i instruktorom nowych pomysłów i inspiracji do innowacyjnych szkoleń – tłumaczy Szymon Mazurkiewicz.
Wszystko to co udało się wypracować zostało zaprezentowane podczas konferencji, która odbyła się w Kieleckim Parku Technologicznym (budynek Orange Inc., sala Dolina Krzemowa). Częścią wydarzenia był panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości - przedstawicieli środowiska pracodawców, biznesu i oświaty.

kpt1
kpt2
kpt3
kpt4
kpt5
kpt6

Pliki do pobrania

program_konferencji.pdf program_konferencji.pdf