


Zoabacz w Internetowej Telewizji Kielce
Sprawy dotyczące opieki społecznej, uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na przyszły rok czy wreszcie reformę oświaty i zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta oraz budżecie to główne tematy ostatniej w tym roku kalendarzowym sesji Rady Miasta.
Nim jednak rozpoczęła się część merytoryczna sesji radni wprowadzili kilka zmian do proponowanego porządku dziennego. Wycofano dwa punkty, w tym dotyczący wyboru przedstawicieli Rady Miasta do Rady Społecznej jednostki pod nazwą Ośrodek Terapii, Uzależnienia i Współuzależnienia. Obie zmiany zostały przyjęte w głosowaniu jednogłośnie. Kamil Suchański, Przewodniczący Rady, przedstawił informacje i komunikaty, w tym przypomniał m.in. o zasadach organizacji posiedzeń Komisji Stałych.
Pod nieobecność prezydenta Bogdana Wenty, Danuta Papaj, pełnomocnik Prezydenta ds. Finansów, Budżetu i Przedsiębiorczości przedstawiła informację dotyczącą pracy Prezydenta między sesjami. Wskazała także na dwa zagadnienia, które w najbliższym czasie będą priorytetami pracy. Jednym będzie zbliżająca się przyszłoroczna reforma edukacji, drugim opracowanie polityki antysmogowej dla miasta.
Radni bez uwag przyjęli też Informację o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2017/2018, która ukazała się na stronie internetowej miasta. Zaplanowana na przyszły rok reforma oświaty i problemy z niej wynikające spowodowała, że na sesji pojawiła się liczna grupa rodziców uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ich imieniu głos zabrała Magdalena Fogiel Litwinek i zaapelowała do władz o rozmowy na ten temat. Marcin Różycki, zastępca prezydenta, zadeklarował, że dojdzie do nich tuż po sesji.
Wojciech Dudzic, dyrektor Wydziału Budżetu przedstawił, uchwały wprowadzające poprawki do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta na lata 2018 - 45 i budżetu na przyszły rok. Radni w głosowaniu byli jednomyślni, przyjmując je 24 głosami za. Krótka dyskusja poprzedziła głosowanie nad uchwałą o przyjęciu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii na kolejny rok. Rekomendację w tej sprawie przedstawił Krzysztof Gąsior, dyr. Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji. Radni 18 głosami za, przy 1 przeciw i 5 wstrzymujących się uchwałę podjęli.
Radni byli też jednomyślni w głosowaniach nad pakietem uchwał regulujących zagadnienia opieki społecznej w mieście i przystąpienia miasta do dwóch projektów przygotowywanych przez MOPR, współfinansowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020 oraz w sprawie upoważnienia Prezydenta do złożenia wniosku o dofinansowanie przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „GEPARD II – transport niskoemisyjny. Część 2) Strategia rozwoju elektromobilności”. W tym programie, w ramach procedury konkursowej miasto aplikować będzie o 70 tysięcy złotych.
Kolejną, zwykłą sesję zaplanowano na 24 stycznia 2019 roku.