Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

 

Tłumy kielczan odpowiedziały na zaproszenie prezydenta Bogdana Wenty i przyszły na pierwsze spotkanie poświęcone programowi „Peryferia”. Była to okazja do zapoznania się z problemami osób mieszkających na obrzeżach Kielc w celu zdiagnozowania, jakie działania można i trzeba podjąć, aby jakość ich życia dorównywała tym zamieszkałym bliżej centrum miasta.

 

Kielczanie mówili o tym, jakie mają problemy. To najczęściej brak dobrej drogi, chodnika, brak oświetlenia ulicznego, czy bezpiecznego  przejścia dla pieszych. Zgłaszali także niedogodności związane z sąsiedztwem zakładów produkcyjnych lub firm.

 

Program „Peryferia” dedykowany jest terenom dawnych wsi, obecnie stanowiących tzw. „podmiejskie” obszary w granicach administracyjnych Kielc. W Kielcach wyłoniono 12 takich obszarów. To m.in. rejon Zagórza, Mójczy, Cedzyny, Ostrogórki, Dymin, Posłowic, Zalesia, Niewachlowa I i II, a także Łazy, Dobromyśl, Pietraszki czy Dąbrowa.

 

Diagnoza obszarów peryferyjnych ma zostać opracowana do końca 2019 roku. Kolejne spotkania, tym razem na terenie poszczególnych osiedli odbędą się w kwietniu/ maju (4-5 spotkań) oraz wrześniu/październiku (4-5 spotkań). Indywidualne wnioski i postulaty mieszkańców każdego z tych obszarów będą zbierane za pośrednictwem platformy konsultacyjnej Idea (idea.kielce.eu) a także tradycyjnie - pisemnie oraz na e-mail dyr. Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta, Artura Hajdorowicza. Następnie Biuro Planowania Przestrzennego opracuje analizy urbanistyczne.

 

Założenia do Programu Operacyjnego „Peryferia”, w formie wieloletniego pakietu działań, zostaną przedstawione w II kwartale 2020 roku i wtedy odbędą się konsultacje społeczne z uwzględnieniem realnych możliwości finansowych miasta oraz zarysów nowych programów operacyjnych na lata 2021 - 2027.

 

 

Relacja ze spotkania ukaże się jutro w Internetowej Telewizji Kielce.