Tablica magnetyczna to niezastąpione wyposażenie nie tylko szkół, ale także ośrodków szkoleniowych czy firm. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – czym się różnią i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Tablica magnetyczna – niezbędny element szkół i nie tylko

Tablica magnetyczna stanowi podstawowe wyposażenie klas szkolnych, sal na uczelniach, sal konferencyjnych, pomieszczeń szkoleniowych oraz wielu innych obiektów. Umożliwia wygodne przedstawianie słuchaczom podczas lekcji, wykładu, szkolenia czy prezentacji różnego typu materiałów lub danych. Ze względu na możliwość pisania po niej specjalnymi markerami oraz ich bezproblemowym ścieraniem, pozwala na bieżąco wizualnie przedstawiać potrzebne informacje, aby wesprzeć ich werbalne przekazywanie. Tablica magnetyczna może także służyć jako tablica ogłoszeń – można przymocowywać na niej różnego typu materiały z pomocą magnesów. Ze względu na swoją funkcjonalność i uniwersalność, jest niezastąpiona w wielu obiektach związanych z edukacją i nie tylko.

Tablica magnetyczna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Tablice magnetyczne w znacznym stopniu wyparły modele na kredę, ponieważ są znacznie wygodniejsze w użyciu – pisanie po nich nie wymaga użycia kredy, która mocno pyli się podczas pisania i ścierania, brudząc ręce i ubrania. Wersje na markery nie posiadają tego typu wad, zapewniają także o wiele większą widoczność tekstu. W większym stopniu pozwalają także na używanie różnych kolorów, które są wyraźniejsze na białym tle. Dodatkowo tablica magnetyczna, dzięki białemu kolorowi, może służyć także za tło pod obraz wyświetlany za pomocą projektora, co zwiększa jej funkcjonalność i przydatność w takich miejscach, jak klasy szkolne czy sale konferencyjne.

Rodzaje tablic magnetycznych

Tablica magnetyczna występuje w dwóch wersjach: lakierowanej oraz porcelanowej. Obie opcje są tablicami suchościeralnymi, po których można pisać, używając zmywalnych markerów. Obie zapewniają także bardzo dużą wygodę podczas pisania lub rysowania po ich powierzchni – gładka, śliska powierzchnia nie stawia oporu, dzięki czemu umożliwia szybkie przekazywanie dzięki niej informacji tekstowych i obrazkowych. Różnią się przede wszystkim trwałością – tablica porcelanowa jest bardziej wytrzymała i cechuje ją duża odporność na zużycie, nawet przy intensywnej eksploatacji. Nie odbarwia się, a jej powierzchni nie grozi zarysowanie, dlatego warto wybrać ją do miejsc, w których będzie często używana. Modele lakierowane można dostać z gwarancją na 10 lat, a porcelanowe – nawet na 25 lat.

Tablice magnetyczne są wykonywane w różnych rozmiarach – najbardziej popularne z nich to 180x120, 100x120 oraz 100x150. Najczęściej korzysta się z nich w poziomie, jednak możliwy jest dowolny montaż na ścianie. Mogą występować z różnego typu obramowaniami – wykończenia oraz wykorzystany materiał mają główny wpływ na cenę danego modelu. Szeroki wybór opcji pozwala na dopasowanie tablicy do wystroju wnętrza oraz wymagań użytkowników.

Jaki model tablicy suchościeralnej wybrać?

Dobór odpowiedniej tablicy suchościeralnej do wymagań pozwoli na uzyskanie wyposażenia, które spełni wszystkie oczekiwania podczas użytkowania. Do najważniejszych cech, na jakie powinno się zwrócić uwagę przy zakupie, należą:

  • rodzaj powierzchni – tańsze modele z lakierowaną powierzchnią świetnie sprawdzą się we wnętrzach, gdzie częstotliwość ich użycia będzie średnia; droższe modele porcelanowe o bardzo wysokiej wytrzymałości będą idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których będą intensywnie eksploatowane, np. w klasach szkolnych,
  • rozmiar – do klas i uczelni zaleca się wykorzystanie jak największych rozmiarów tablic; sprawdzą się one doskonale także na salach konferencyjnych, gdzie będą mogły pełnić również rolę tła dla prezentacji wyświetlanych za pomocą projektora; mniejsze wersje będą w pełni wystarczające przy przeprowadzaniu prezentacji w firmach,
  • obramowanie – wykończenie tablicy magnetycznej ma wpływ na jej estetykę, ale także trwałość, dlatego warto zastanowić się nad wyborem, który będzie najbardziej odpowiadał oczekiwaniom i potrzebom.