Zapis konferencji online

 

„W momencie objęcia przeze mnie stanowiska prezydenta rozpoczęły się w Urzędzie Miasta kontrole NIK, RIO, Fitch i kontrole wewnętrzne – poinformował na konferencji prasowej prezydent Kielc Bogdan Wenta.  Wymagało to z jednej strony przejmowania stanowisk, a z drugiej - zaangażowania i współpracy władz miasta z kontrolującymi. Trwały one kilka miesięcy.

 

Wyniki dwóch kontroli - Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Najwyższej Izby Kontroli zaprezentowano na konferencji w ratuszu. Obie wypadły negatywnie.

 

Jak poinformowała skarbnik miasta Beata Pawłowska - jednym z kluczowych zapisów  wystąpień pokontrolnych RIO  są: „Spłaty rat kapitałowych, wynikających wyłącznie z tytułu zobowiązań już zaciągniętych, wykazać za poszczególne lata w kol. 14.1 załącznika do Wieloletniej Prognozy Finansowej w kwotach zgodnych z harmonogramem spłat kredytów, pożyczek, wykupu obligacji określonych w umowach (aneksach) celem zachowania realistyczności WPF, stosownie do art.226 ust.1 ustawy o finansach publicznych". W tej sytuacji organ stanowiący Miasto Kielce będzie zobligowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową do zaproponowania WPF spełniającego relacje wynikające z ustawy lub opracowania i wprowadzenia programu naprawczego na okres maksymalnie 3 lat, który będzie miał następujące konsekwencje, zgodnie z ustawą o finansach publicznych: brak możliwości podejmowania nowych inwestycji finansowych kredytem, pożyczką lub papierem wartościowym - np. korzystanie z nowej perspektyw Unii Europejskiej, budowa dróg, termomodernizacja szkół i żłobków itp.; brak możliwości ponoszenia wydatków na promocję jednostki; ograniczenie realizacji zadań innych niż obligatoryjne, finansowanych ze źródeł własnych (Skrót zaleceń do pobrania w załączniku).


Pełnomocnik Prezydenta Paweł Gągorowski przedstawił wyniki kontroli w zakresie udzielania upoważnień do realizacji wybranych zadań jednostek samorządu terytorialnego, prowadzenia rejestru upoważnień,  sprawowania kontroli nad udzielaniem upoważnień przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę  Kontroli. Kontrola obejmowała okres od 2017 r. (Informacje w załączniku).

 

 

Stan realizacji tzw. „Dekalogu wyborczego ” Prezydenta Kielc Bogdana Wenty zaprezentowała Pełnomocnik Prezydenta Danuta Papaj.

 

Punkt pierwszy – "Kielce wolne od smogu”. Ten program jest realizowany, a przykładem na to jest m.in. I Kongres Antysmogowy, który odbył się w Targach Kielce i będzie odbywał się każdego roku. „Będziemy zachęcać nie tylko mieszańców, ale i ekspertów, którzy chcą przyjeżdżać do naszego miasta – poinformowała Danuta Papaj. W szkołach jest prowadzona edukacja ekologiczna. Miasto nawiązało również współpracę z Politechniką Świętokrzyską w zakresie przygotowywania programu antysmogowego. Podobne rozmowy prowadzone są ze Strażą Miejską.  Obecnie przez nowego komendanta są dopracowywane dodatkowe elementy, które będą wzmacniać edukację w zakresie palenia w piecach i w kwestii egzekwowania czystego powietrza. Został też uruchomiony punkt konsultacyjny dotyczący programów wpływających na ograniczenie niskiej emisji. W punkcie udzielane są informacje dotyczące  prowadzonego przez miasto naboru wniosków o udzielenie dotacji celowej na wymianę źródeł ciepła a także informacje dotyczące naboru wniosków do Programu CZYSTE POWIETRZE obsługiwanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach.

 

Punkt drugi dekalogu to „Kielce partnerem gospodarczym”. Jest to jeden z najważniejszych elementów, dlatego przedstawiciele władz  temu  tematowi poświęcają bardzo dużo uwagi. „Uważamy, że nowi inwestorzy, dobrze rozwijająca się przedsiębiorczość to dobrze rozwijające się miasto. Każdego dnia spotykamy się z przedsiębiorcami z Kielc, organizujemy konferencje, zajmujemy się outsourcingiem, wystawiamy się na targach, rozmawiamy na tematy związane ze Smart City, a Kielce są w czołówce miast w tym obszarze” – dodała Danuta Papaj. W czerwcu planowane jest powołanie kapituły gospodarczej, która będzie ciałem doradczym prezydenta w zakresie przedsiębiorczości. Jesteśmy już na tym etapie, który gwarantuje, że  swoją siedzibę w Kielcach będzie miał duży inwestor.

 

Punkt trzeci programu to „Kielce dla kielczan”. Prezydent każdego dnia dużo czasu poświęca spotkaniom z mieszańcami w swoim gabinecie, również wychodzi do mieszkańców. Jest tam, gdzie dzieją się rzeczy trudne, m.in. styczniowa awaria ciepłownicza. Wizytuje też budowę dróg, odwiedza przedszkola, szkoły. Władze miasta spotykają się też ze spółdzielniami.

 

Punkt czwarty to „Kielce z transparentną administracją”. W Biuletynie Informacji Publicznej jest już dostępny rejestr faktur. Zakres publikacji obejmuje dokumenty od dnia urzędowania prezydenta. Są także realizowane konkursy na stanowiska urzędnicze. Danuta Papaj poinformowała też, że są prowadzone rozmowy ze związkami zawodowymi na temat otwarcia ścieżek awansu dla urzędników.

 

Punkt piąty to „Kielce przyjazne dla niepełnosprawnych”. W Urzędzie wdrożono dokument „Standardy  dostępności przestrzeni publicznej dla osób  niepełnosprawnych miasta Kielce”. Odbywają się też spotkania z NGO-sami. W maju zaplanowane jest spotkanie z osobami  niepełnosprawnymi. Ma ono na celu m.in. wyłonić  przedstawicieli, którzy będą ciałem doradczym w tym zakresie.

 

Punkt szósty to „Kielce dla seniorów”. Władze podtrzymują politykę w tym zakresie i ją rozwijają m.in. poprzez  działalność klubów seniora i stały kontakt z seniorami.

 

Punkt siódmy – „Kielce dla młodych” – została powołana Młodzieżowa Rada Miasta, w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego jego część zostanie przeznaczona na projekty miękkie dla młodych.

 

Punkt ósmy – „Kielce dla dzieci i rodzin”. W punkcie tym zawiera się m.in. pełna dostępność do żłobków i przedszkoli. Z naboru do przedszkoli wynika, że na przygotowane 2033 miejsca wpłynęło 1707 podań. Będziemy się zastanawiać, jak wykorzystać te wolne miejsca - dodała Danuta Papaj. Punkt ten realizowany jest również przez wiele inicjatywnych  skierowanych do rodzin m.in. planowany na pierwszy weekend maja Retro Piknik.

 

Punkt dziewiąty – „Kielce miasto sportu”. Patrzymy, w jaki sposób możemy wesprzeć sport nie tylko w oparciu o nasz budżet, który jest ograniczony, ale występujemy o środki z ministerstwa sportu m.in. na wsparcie budowy hali sportowej przy ul. Jagiellońskiej oraz akademii piłkarskiej - zaznaczyła pełnomocnik.

 

Punkt dziesiąty – „Zdrowe i zielone Kielce”. W mieście powstają ścieżki rowerowe, są planowane kolejne. Władze współpracują też z rowerzystami i nieformalnymi grupami, które  podpowiadają rozwiązania. Dzięki takim konsultacjom powstały w Kielcach pierwsze kontrapasy. W mieście planowane są też kolejne nasadzenia drzew.

 

Pliki do pobrania

kontrola_najwyzszej_izby_kontroli.docx kontrola_najwyzszej_izby_kontroli.docx

kontrola_regionalnej_izby_obrachunkowej.docx kontrola_regionalnej_izby_obrachunkowej.docx