Inauguracja projektu edukacyjnego z programu eTwinning

Uczniowie będą badać, jak bardzo „zanieczyszczone” hałasem są miasta w różnych krajach. Dedykowany temu działaniu międzynarodowy projekt edukacyjny zainaugurowano w II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Śniadeckiego w Kielcach. Uczestniczy w nim młodzież z 21 szkół , z 12 krajów,  nie tylko należących do Unii Europejskiej, ale  też np. z Turcji, Azerbejdżanu czy Jordanii. Cały czas dołączają nowe. Projekt realizowany jest w ramach programu eTwinning, a w jego  pierwszej prezentacji uczestniczyli goście z Czech, z Frydlant nad Ostrawicą.

 

- Uczniowie z klasy matematyczno-fizycznej II LO i uczniowie z czeskiej szkoły podzielą się na 10 zespołów i wspólnie będą mierzyć poziom hałasu o tej samej godzinie na różnych trasach, w różnych miejscach: na ulicach, w parkach , na osiedlach. Zobaczymy, jak wygląda to w Kielcach, następnie opracujemy instrukcję, na podstawie której pozostali partnerzy również wykonają podobne pomiary w swoich miastach.  Na zakończenie, porównamy te wyniki - informuje Waldemar Tomala Ambasador programu eTwinning, nauczyciel fizyki w II LO.

 

Wiktoria Solarska - uczennica II LO, uczestniczy w tego typu przedsięwzięciu po raz drugi. Poprzednio była w ramach projektu w  Czechach, teraz młodzież i nauczyciele z Republiki Czeskiej przyjechali do Kielc. Beneficjenci podkreślają, że takie programy mają same plusy. Można zawrzeć nowe znajomości, szlifować język angielski oraz pogłębiać wiedzę. W tym przypadku - z fizyki. - Myślę, że taka wiedza na temat zanieczyszczenia hałasem jest ważna. Sprawi, że w przyszłości będę się starać unikać głośnych  miejsc, bo jestem świadoma, jakie to niesie zagrożenia - mówi Wiktoria.

 

W inauguracji projektu wziął udział Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc. - To jest projekt, który zachęca do nauki i pogłębiania swojej wiedzy także przez nauczycieli. To bardzo ważne, kiedy możemy korzystać ze środków Unii Europejskiej kształcąc się, integrując i wprowadzając do naszych szkół nowe doświadczenia. Bardzo się cieszę, że są takie inicjatywy - podkreślił.

 

Projekt jest realizowany we współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Będzie prowadzony przez pół roku. Wyniki zostaną opublikowane na łamach specjalistycznego pisma naukowego.

 

Relacja filmowa z inauguracji projektu ukaże się jutro w Internetowej Telewizji Kielce.