


W ostatnich dniach zostały usunięte jałowce rosnące przy źródełku Biruty w Kielcach. Przyczyną usunięcia roślin była choroba - zainfekowanie rdzą gruszowo-jałowcową. Zgodę na ich usunięcie, w dniu 25 czerwca 2019 roku, wydał Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach. Miasto Kielce już wtedy przygotowało nową koncepcję zagospodarowania terenów roślinnych w tym miejscu, która również została zaakceptowana.
„Żywotniki zachodnie i jałowce sabińskiego wskazane do usunięcia we wniosku Gminy Kielce są chore - zainfekowane rdzą gruszowo-jałowcową. Zarówno ze względów sanitarnych, jak i kompozycyjnych ich wycinka jest w pełni uzasadniona” - napisał w uzasadnieniu do decyzji Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Po usunięciu roślin, teren zostanie przygotowany pod nasadzenia 120 m kw. róż. Róże zostaną posadzone w okresie jesiennym. Wybrane odmiany róż kwitną przez cały sezon.
Fragment decyzji Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków z dnia 25 czerwca 2019 roku:
„Po rozpatrzeniu wniosku Gminy Kielce (…) oraz na podstawie ustaleń z oględzin, których dokonano w dniu 19 czerwca 2019 r., Świętokrzyski Wojewódzki Konserwatorów Zabytków w Kielcach zezwolił na usunięcie drzew i krzewów znajdujących się w granicach zabytkowego układu urbanistyczno-krajobrazowego miasta Kielce, rosnących na Wzgórzu Zamkowym. Po usunięciu żywotników i jałowców zostaną nasadzone róże parkowe (piżmowe): Bukavu i Mozart w ilości ponad 120 m kw.”
Treść uzasadnienia:
"Powyższe drzewa i krzewy zlokalizowane są w granicach układu urbanistyczno-krajobrazowego miasta Kielce, wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych województwa świętokrzyskiego pod numerem A.321.
Żywotniki zachodnie i jałowce sabińskiego wskazane do usunięcia we wniosku Gminy Kielce są chore - zainfekowane rdzą gruszowo-jałowcową. Zarówno ze względów sanitarnych, jak i kompozycyjnych ich wycinka jest w pełni uzasadniona. Dotyczy to także całkowicie obumarłej jabłoni.
Z punktu widzenia konserwatorskiego usunięcie przedmiotych drzew i krzewów nie ma wpływu na zabytkowe wartości układu urbanistyczno-krajobrazowego miasta Kielce. Nasadzenie za nie róż parkowych podniesie niewątpliwie walory estetyczne tego fragmentu Wzgórza Zamkowego. W trakcie oględzin w obrębie drzew i krzewów przeznaczonych do usunięcia nie stwierdzono obecności gatunków chronionych”.
Informujemy również, iż w ostatnich tygodniach proces renowacji przechodzi rzeźba „Przysięga miłości”, znajdująca się przy źródełku Biruty w Kielcach – jeden z najbardziej charakterystycznych punktów naszego miasta.
Urząd Miasta zlecił kompleksowe wyczyszczenie rzeźby, uzupełnienie drobnych ubytków oraz zabezpieczenie przed wilgocią. Częściowo prace zostały już zakończone. Do wykonania pozostała impregnacja, czyli zabezpieczenie i wzmocnienie materiału przed szkodliwym działaniem.
Wykonawcą renowacji jest Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki.