Wielu z nas w pewnym momencie życia potrzebuje telefonii stacjonarnej. Wtedy zadajemy sobie pytanie - Jak wybrać najtańszy telefon stacjonarny? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty od wszystkich działających w branży operatorów telekomunikacyjnych.

Telefon stacjonarny – oferta

Znalezienie korzystnej oferty na telefon stacjonarny to jeden z ciekawszych problemów jakie czasem musimy rozwiązać. Szukając odpowiedniej oferty, musimy najpierw zastanowić się czego tak naprawdę szukamy. Czy potrzebujemy tylko telefonu stacjonarnego, czy bardziej kompleksowej usługi? Jaki budżet możemy przeznaczyć na abonament? Ile miesięcznie minut zamierzamy wykorzystać? Trzeba również brać pod uwagę, że w zależności od miejsca zamieszkania, będziemy mieli dostęp do różnych operatorów. W dużych miastach zdecydowanie łatwiej jest znaleźć atrakcyjną ofertę.

Najtańszy telefon stacjonarny na abonament – jaki będzie najlepszy?

Jaka oferta abonamentowa będzie dla nas najbardziej atrakcyjna zależy głównie od naszych preferencji i odpowiedzi na pytania, które zadaliśmy sobie powyżej. Podczas wybierania najatrakcyjniejszej oferty powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Cenę abonamentu – opłata miesięczna powinna być możliwie jak najniższa i nie powinna zbytnio obciążać domowego budżetu,

  • Ilość darmowych minut w pakiecie i opłaty za przekroczenie limitu – obecnie w ramach abonamentu najczęściej dostajemy określony limit minut do wykorzystania na połączenia. Po jego przekroczeniu kolejne minuty są rozliczane po konkretnej stawce minutowej.

  • Dokładny cennik – warto zwrócić uwagę, czy w ofercie jest rozróżnienie na połączenia do sieci stacjonarnych i komórkowych, oraz jakie są ceny za te drugie – często mogą być zdecydowanie wyższe, co może czynić daną ofertę nieopłacalną, jeżeli dzwonimy do bliskich i znajomych na „komórki”.

  • Aparat telefoniczny – podobnie jak w telefonii komórkowej możemy w ramach abonamentu otrzymać aparat telefoniczny za darmo lub w korzystnej cenie. Jeżeli ni posiadamy aparatu może to być bardzo istotny element oferty.

Jak wybrać najtańszy telefon stacjonarny?

Gdzie szukać dobrej oferty?

Jeżeli jesteśmy obeznani z Internetem, najkorzystniejszą dla siebie ofertę telefonu stacjonarnego najpewniej znajdziemy właśnie tam. Istnieje wiele porównywarek ofert, gdzie możemy dokładnie przeanalizować oferty najpopularniejszych operatorów. Nie warto natomiast korzystać z ofert wszelkiego rodzaju konsultantów – często w ramach „atrakcyjnej” oferty przepłacimy za dodatkowe usługi, które tak naprawdę nie są nam do niczego potrzebne.

Warto również w pierwszej kolejności przejrzeć oferty u firm, które już dostarczają nam jakieś usługi – Internet lub telewizję. Firmy te często posiadają atrakcyjne pakiety kilku usług, w tym właśnie telefonii stacjonarnej, co pozwoli nam zaoszczędzić trochę grosza.

VoIP – nowoczesna telefonia stacjonarna (i nie tylko)

Poszukując telefonu stacjonarnego warto zainteresować się usługą telefonii internetowej. Jest to technologia umożliwiająca wykonywanie połączeń telefonicznych za pomocą Internetu i protokołu IP. Jeżeli posiadamy szybkie łącze internetowe może to być dla nas doskonałe rozwiązanie. Poza tradycyjnym wykonywaniem połączeń telefonicznych, VoIP oferuje szereg dodatkowych możliwości, atrakcyjnych szczególnie dla firm. Są to przede wszystkim: poczta głosowa, kolejkowanie i przekierowywanie rozmów, możliwość posiadania kilku wirtualnych numerów telefonu, billingi online, telekonferencje, a nawet rozmowy wideo. Jeżeli szukamy telefonu dla firmy, zapoznanie się z oferta VoIP powinno być dla nas obowiązkowe.